Burası daire.iki Sen Buradasın!

Burada sonuna kadar kendin olma hakkına sahipsin. Kendinsin. Her şeyinlesin. Kusurlarını, güzelliklerini, yaralarını, arzularını, sevaplarını, günahlarını bir bir ortaya döküyorsun.

Kimse sana aferin demeyebilir, bunun farkındasın. Aa! Bu umurunda da değil!

Bu çok güzel.

daire.iki’desin.

Birileri çok mu konuşuyor, gel sen de konuş. Ya da konuşmak istemiyorsan sadece dinle. Hiçbir şey yapmaya mecbur değilsin.

Kendi kalıbını kendin çiz.

Sen bir tip değilsin, sen kendinsin.

daire.iki’desin.

Burada bir odan var. “Kendine ait bir oda”. Orada mutluysan odana sahip çık. Odan daire.iki’de. Güneşli ve güneşsiz günlerinde coşmak ya da sığınmak istiyorsan buraya gel.

daire.iki’deki kadınsın.

Kim bu kadın?

Sıradan bir kadın. Okuyan, yemek pişiren, çalışan, ütü yapan, tatile giden, çocuk bakan, siyasi görüş sahibi ya da değil, makyaj yapan ya da yapmayan, giydiğini önemseyen ya da önemsemeyen, gezen, gören, düşünen, düşünmeyen, yaşayan, yaşayan, yaşayan kadın.

Ve yaşatan.

Bu çok güzel.

Hiçbir kalıba girmeyen, dayatmalardan sıkılmış, sıradanın verdiği normalliğe sarılmış, meselesi olan ya da olmayan, rahat ya da gergin, inanan, değer veren, değer katan, önemseyen, düşen ve kalkan, düşen ve yerdeki, kalkmak zorunda olmayan ve dahası mükemmellik iddiası taşımayan; sıradan bir kadın.

O kadın sensin. daire.iki’desin. Oradasın diye oraya kapanmadın.

O daire sensin.

Yan komşusun. En sevilen komşusun. Hiç sevilmeyen komşusun. Bunların hepsi olabilirsin. Açığa çık ve kendini yaşa.

Bu çok güzel.

Kendinden mesulsün. Kimseyi temsil etmiyorsun. Bir şeyin marka yüzü değilsin. Kusursuz değilsin. Sen kusurlarıyla güzel klişesinin ta kendisisin.

Hesap vermek zorunda değilsin.

Susmak zorunda değilsin.

Cinsiyetinden ibaret değilsin.

Ciddi bir şey söylüyor olman asık suratlı olmanı gerektirmiyor. Çünkü sensin. Sana göresin. Sen bir kalıp değilsin.

Hayat sana güzel!

(Olmalı.) Parantezi kaldır. Hayat sana güzel; Olsun!

Burası bir kız kardeşlik kulübü değil. Burası birine ait bir yer de değil. Burası senin ve sen burasısın. Burada herkes müstakil, herkes biricik, herkesin kendi derdi var. Bu çok güzel. Sen de herkes kadar dairendesin.

daire.iki’desin.