daire.iki NERESİ?

daire.iki şimdi ve burada olan kadınların varlık göstereceği bir web alanı. Sadece web ile sınırlı bir alan değil, konuşacak bir şeyi olan kadının sesinin duyulduğu yer. Hem de avaz avaz. Okuyacakları, paylaşacakları, buluşup birlikte hareket edebilecekleri, öğretip öğrenecekleri bir platform. Buraya niçin ihtiyaç duyduk? Çünkü inanan kadının belli kalıpların dışına çıkmak istediğinde yollarının tıkandığını gördük, farklı şeyleri de tüketebilen kadının sesi olmak istedik. Burası hem herkesin hem de hiç kimsenin. Burada sınırlamalar yok, ön kabuller yok, idealize ettiğimiz mükemmel kadın yok; evde oturan veya çalışan, anne veya değil, bir ve çok… Orayı aradık, arayan çok kadın olduğunu da biliyoruz. Şimdi, orayı biz inşa ediyoruz. Burası kendimizi ait hissettiğimiz bir ev, içimizden geleni söyleyebildiğimiz bir alan, yargılanmadan kendimizi arayabileceğimiz bir platform.

NEDEN daire.iki

bugün sadece tüketime ve ürüne odaklanmış internet dünyasının açmazına bir çıkış arıyor. Gerçekçi ve buralı bir moda yazımına inanıyor. Kadının yaşamından çok herkesin yaşamının ortaklığına ve aslında bütün deneyimlerin biricikliğine inanıyor. Kadının sesinin gerçekten yüksek çıktığı, kendi ifadesine ve üretkenliğine inandığı bir alan ihtiyacından doğdu daire.iki. Zevk ve stil sahibi, düşünen ve okuyan, kendisi ile inandığının arasına başka kimseyi koymayan, kuralları kendisi yazan kadınların hem öğrenebileceği hem öğretebileceği, birlikte dönüşebileceği bir web sitesi, herkesin ve kimsenin dairesi.

daire.iki ’DE NELER VAR

daire.iki’de ne bulabileceğinizin ne okuyacağınızın bir sınırı yok. Çünkü “kadının ilgi alanı” diye bir kavrama inanmıyoruz. O kavram boşluğun ta kendisi! Hadi, boşlukları dolduruyoruz. Moda var; giyim-kuşamla hayat bulan kadınlar var çünkü. Nasıl giyineceğini bilemeyen ve buna önem veren bir sürü kadın tanıdık. Kendilerini iyi hissetsinler istiyoruz. Burada moda giyinmekten de fazlası; estetik bir temele dayanan moda teorileri ile daire.iki bir kadının giyinmekle ilgili aradığını bulabileceği bir alan. Yaşam var; ayakları yere basan bir yaşam. Okuyan, düşünen ya da bunların hiçbirini yapmayan sadece kendi dairesini kurgulayıp hayata geçirmek isteyen bir kadın var. O kadını tanıyoruz. O kadını seviyoruz. Kültür var; yemek tarifi var; inanç var; güncel olan her şey var; röportaj var; gezi var; kimlik meselemiz var; televizyon var; stil var; trend var; teknoloji var; sağlık var; alışveriş var; psikoloji var; güzellik var; kitaplar var; ilişkiler var; merak ettiğimiz çok şey var; burada kadının yaşadığı her şey var

NASIL YANİ?

Burası yaşıyor. Bir kadın gibi nefes alıyor. Kavramların ve tanımların arasına sıkışmıyoruz. Gündelik yaşamın diline önem veriyoruz. O dile kulak veriyoruz, o dili kullanıyoruz.

Burası kendini arayan ve aslında bulmaya değil bu arayışa inanan kadınların alanı.

Burası tiplerin, kalıpların, otoritelerin ötesine geçebilen bir kadını anlatıyor. Ve burası şunu çok iyi biliyor; kendi olabilen bir kadın öteye geçmiş kadındır.

Fakat biz burası ve ötesi arasındaki mesafeyi kaldırıyoruz.

Ötesi ve burası aynı yer.

Burası daire.iki