Yazın Düğünü Olmayanların Favori Telaşı: Tesettür Mayo

Yazın Düğünü Olmayanların Favori Telaşı: Tesettür Mayo #Rehber


 

Bazı ürünlerin onu ilk çıkaran marka ile anılması yeniliğin en avantajlı hali. En bilinenleri jilet, selpak, cif derken bizim topraklarda üretilen “haşema” ile literatüre bir sözcük daha eklendi. Bir rivayete göre Hakiki Şeriat Mayosu’nun kısaltması, bir rivayete göre bundan tamamıyla bağımsız. Geçmişi ne olursa olsun Müslüman kadına yaz aylarında toplumsal bir varoluş kazandıran bir icat: tesettür mayo.

 

Yazın gelişi ile kendisini yalnızca kadınlara mahsus tesislerde rahat hisseden kadınların tesettür mayo ile tanışması çok da eskiye dayanmıyor. 90’lı yılların başlarında tasarımına bakılmaksızın ferahlatan bu giysiler artık insanların estetik ve fonksiyonelliği bir arada istemesi ile çeşitli stillerde üretilmeye başladı. Tatil rezervasyonlarının hemen ardından gelen, “Ben ne giyeceğim?” sorusu da tam bu noktada ortaya çıkıyor. Çünkü artık seçenek çok ve “Trivago” reklamları gibi bunu buradan al gibi önermelerse henüz meydanda yok. ‘Öyleyse güneye mi gidelim; fazla uzaklaşmayalım mı?’ ikileminin ardından; tesettür mayomuzu nasıl seçeceğiz?

 

Tesettür mayolarını birbirinden ayıran en önemli özellik, kumaşı. Paraşüt kumaşlar, üretilen ilk mayoların atası hükmünde. Hızlı kuruyor ve kuruyken insanı streç filme sarılmış gibi hissettirmiyor. Fakat likralı kumaşların da hızla kuruması ve yüzerken içine su almayarak daha kolay hareket kabiliyeti sağlaması paraşüt kumaşları zamanla demode hale getirdi. Fakat görüldü ki likralılar için de başka bir problem mevcut. Tayt şeklinde dokusu ve ıslanınca içi dışı bir eden yapısı, üründe tesettür açıkları meydana getiriyor. Bu durumu hızla fark eden üreticilerse her kumaşın iyi yanlarını bir araya getirerek içi likralı üzeri paraşüt kumaştan yelekli modelleri piyasaya sürmek de hiç de geç kalmıyor.

 

1- LİKRALI TESETTÜR MAYOLAR

 

 

Manila Duo Etekli Tesettür Mayo 469 TL 

Mayovera Kuşlar Tesettür Mayo 399 TL 

Mayovera Siyah Beyaz Tesettür Mayo 209 TL 

 

Likralı mayolar suyun dışında estetik bir görünüm vermesi açısından diğerlerine göre bir parça daha öne çıkar. Her ne kadar eşofman şeklinde tasarımlar mevcut olsa da en çok tercih edilenleri tayt formunda olanlar. Zira bu modeller için bilekten lastik söz konusu değil ve taytın dar yapısı suyun içinde paçaların yukarı çıkmasına engel oluyor. Böylece eğer dalışta uzmansanız kafanızın su içinde ayaklarınızınsa dışında kalacağı o sportif anlarda bilekleriniz açıkta kalmaz. O nedenle kendi koşullarınıza ve aradığınız performansa göre dar ya da bol kesimde olanları tercih etmeniz sizi doğru ürüne götürür.

 

İlk bakışta kusursuz gözükse de likralı kumaşa sahip mayolar birkaç handikapa sahip. Bu tarz modellerin belinde lastik olmaması tıpkı bileklerdeki gibi yüzme esnasında mayonun su almasına neden olur. Bunun önüne geçmek için üretilen dar kesimli modellerse rahatlık konusunda soru işaretleri ile dolu. O nedenle sık dokuma, hızlı kuruyan, koyu renkli ve kalın dokuya sahip mayolar likralı tercihler için olmazsa olmaz kriterler. Sörfçü kıyafetleri bu seçim esnasında referans alınabilir.

 

2- PARAŞÜT + LİKRALI TESETTÜR MAYOLAR

 

 

Haşema Çiçek Detaylı Siyah Tesettür Mayo 419 TL 

Remsa Beyaz Çizgili Siyah Tesettür Mayo 329 TL 

Haşema Siyah Desenli Tesettür Mayo 379 TL 

 

Fonksiyonellik açısından tesettür mayolar içerisinde son yıllarda kadınların tercihi genellikle likralı ve paraşüt kumaş kombinasyonundan oluşan bu modellerden yana. Paraşüt kumaşlarda kullanılan yaz temaları ve sportif çizgiler ile elbise ile denize giriliyormuş izlenimi ortadan kaldırılır. Bu tarz mayolarla kimse günlük kıyafet karmaşası yaşamaz. Belden lastikli olması, taytın formunun yelekle perdelenmesi onu tercih edilir hale getiren en önemli detaylar.

 

Her ne kadar kullanışlı olmasından ötürü markaların her sezon en çok talep edilen modelleri bu ikili kombinasyon olsa da mayonuzla daha çok su dışında gözükmek isterseniz tamamı likralı modeller daha iyi bir görünüm sağlayacaktır. İkisi arasında karar vermeden önce her iki seçenek için de dikkat edilmesi gereken hususlara göz atmak da fayda var.

 

1- Ne amaçla mayo alışverişi yapıldığına karar vermek (Aktif yüzme ya da su kenarında iyi vakit geçirme)

2- Mayo deseninin yaza ve denize uygun olmasına dikkat etmek (Fransa sahillerini aratmayan kıyafetlerle denize giriyorlar ön yargısı ile karşılaşmamak için)

3- Mayo rengini koyu renk tercih etmek (Güneşi çekeceğinden korkarak açık renk arayışlarına girmeden önce açık renklerin iç mayoyu daha çok belli edeceğini hatırlamak gerek)

4- Talimatlarına uygun kullanmak (Tuzlu ve klorlu sudan sonra iyice durulamak, ağır kimyasallar ile yıkamamak ve yüksek devirde sıkma yapmamak) her mayonun ömrünü uzatır; o nedenle mümkünse iki mayoyu dönüşümlü kullanmak

5- Tesettür mayo içine mutlaka iç mayo giymek (Detaysız, düz ve sade modeller dışarıdan iz belli etmeyecektir)

 

3- ALTERNATİF SEÇENEKLER

 

 

Haşema Lacivert Havuz Tulumu 339 TL 

Decathlon Olfa Wetsuit 79,99 TL 

Mayovera Laleler Paraşüt Kapalı Mayo 395 TL 

 

Markaların birbirine benzer modellerinin yanı sıra kendi stilinizi ortaya koyacak alternatifler üretmek de söz konusu. Örneğin günlük hayatında pardösü giyen bir kadının tesettür mayo ile kendini iyi hissetmesi için değerlerini tatilde de sürdürebiliyor olması gerekir. Bunun için markaların ürettiği içi likralı üzeri yere kadar paraşüt kumaştan modeller iyi bir alternatif olacaktır. Bu tarz mayoların etek ucunda bulunan dikey lastikler sıkıştırılarak su içinde üst parçanın boyu dize kadar kısaltılabilir. Böylece yüzerken rahat edip, sudan çıkarken onu eski haline döndürmeniz mümkün.

 

Öte yandan üreticilerin sizin için bir araya getirdiği parçalardan hoşnut değilseniz ya da kendi farklılığınızı ortaya koymak isterseniz farklı parçaları bir araya getirerek kendi takımınızı oluşturabilirsiniz. Vücudu tamamıyla saran bir tulum üzerine ince pareo giyerek ya da onu profesyonel bir yüzücü tişörtüyle tamamlayarak ortaya farklı eşleşmeler çıkarılabilir.

 

NASIL BİR BONE?

 

 

Nike Pro Hijab 179,90 TL 

Ayyıldız Fırfırlı Havuz Bonesi 88 TL 

Mayovera Spor Bone 150 TL 

 

Bazı durumlarda mayo seçmekten daha zor olan, onu tamamlayacak olan boneyi seçmektir. Başörtülü biri için bonenin işlevinin yanında tesettür özelliği de oldukça önemli. O nedenle markaların hazırladığı mayo takımları içerisinde yer alan boneler ekseriyetle yetersiz kalır ve herkes kendi çözümünü üretir. Üzerine pamuklu şal bağlamak, ninja bone kullanmak gibi. Bu noktada Nike’ın hijab hamlesinden sonra göz aşinalığı yaratan tek parça boynu kapalı spor başlıkları yüzme esnasında fonksiyoneldir. Dalış esnasında kaymaz ve ıslanan saçların dışarı çıkması güçtür. Yine de ben alışık değilim diyenler için Ayyıldız’ın Miu Miu esintileri taşıyan içi naylon bez dışı fırfırlı havuz bonesi de tercih edilebilir. Ayrıca su dışında gerisinden bağlanacak pamuk eşarp ve büyük çerçeveli gözlüklerle görünüme 70’ler referansı kazandırılabilir.

 

Ve son olarak Mayovera’nın birbirinden farklı tasarımlara sahip bonelerine göz atabilir, tatil türünüze göre sportif, estetik ya da fonksiyonel olanlarından birini deneyebilirsiniz.

2019 yaz sezonu yavaş yavaş açılırken #benimyazım hashtagi ile tercihlerinizi paylaşın alternatifleri birlikte çoğaltalım. Tesettür mayo konusunda hala ön yargılıysanız şayet bunu tıpkı deniz suyu gibi düşünün, başta soğuk gibi ama içine girince alışıyorsunuz. Merak etmeyin.

 

4 yorum

  • profil
  • profil
    • profil
  • profil

Yorum Yaz