Yaz Koleksiyonlarına Denim Ayarı

Yaz Koleksiyonlarına Denim Ayarı


Isabel Marant’ın disko eğlencesi ya da Dior’un modern dans gösterisi… Çoğu moda evi her ne konseptte olursa olsun denimleri 2019 koleksiyonları içerisine dahil etti. Fakat, dikkat! Alışılagelmiş modern denimleri görmeyi umuyorsanız bu sezon onlara yer yok. Çünkü bir dönemin nostaljik denim sembolleri ikinci baharını yaşamak üzere geri geliyor.  

Belirlenmiş bir giyim kodundan bahsetmiyorsak şayet, denimler her dönemde en iyi seçenek olma özelliğini sürdürüyor. Fakat skinny, mom jean, kargo derken farklı denim versiyonları hiçbir döneme çakılı kalmayarak kendini daima güncel tutuyor. Tam bu noktada müjdeyi vermenin de zamanı geldi. 2019 sezonu insanın nefesini kesen dar pantolonlardan kurtulup aradığını bulma özgürlüğüne kavuşturan bir bahar olacak. Üstelik bundan çok daha fazlası da X kuşağına kısa bir #throwback yaşatmak için sırada bekliyor.

 

Organik Kumaştan Denim Hippiliğine 

 

R13, MSGM, Proenza Schouler

 

70’ler kültürünün karşıt simgesi batik desenler, 2019 baharında koyu bir denim yanlısı olarak karşımıza çıkıyor. Yüksek modanın hippi bohemine getirdiği yeni yorum, bu kez siyasetten oldukça uzak. Güncellenmiş taze görünümler, bu sezon koleksiyonlarında iz bırakan Kaliforniya sörfçülerini hatırlatır nitelikte. R13’ün renkli el işçiliği ya da MSGM’nin yumuşak geçişli renk baskıları, sokak trendinde ne ölçüde kendine yer bulur bilinmez ama jenerasyonun son trend takipçileri için hepsinin yeni birer heyecan kaynağı olacağı muhtemel.

 

İsmiyle Müsemma Kargo Pantolonlar 

 

Matthew Adams Dolan, Alberta Ferretti, Christian Dior

 

Bir süredir kademeli olarak podyumlara ve hatta mağaza raflarına sızmış olan kargo pantolonlar, bu sezon Dior ve Celine gibi oyun kurucu modaevlerinin koleksiyonları içerisine girerek döndüğünü alenen ilan etti. Büyük ceplerin getirdiği fonksiyon, hakikaten de bir kargo işlevi ile her şeyi taşıyabilecek yetenekte. 2019 baharında salaşlığın getirdiği rahatlık bizleri 90’larla 2000’lerin kesişimine ışınlıyor.

 

Eski Bir Dost: Asit Yıkamalı Denim 

 

Celine, Proenza Schouler, Aalto

 

80’ler tüm aşırı ve abartılı yanlarıyla uzun zamandır kozasını kırmaya çalışan bir kelebek gibi. Ve nihayet 30’unu geçenleri ele verecek bir anımsama ile asit yıkamalı denimler geri dönüyor. Çamaşır suyu efekti New York moda haftasında global bir sıçrama yaşadı. Ve bu dalga pek çok moda evinin benekli görünümlerine de öncülük etti. Bu çılgın denim türü ile belki ilk kez tanışacak belki de hoş bir nostalji yaşayacaksınız ama emin olun bu yaz, yüksek belli bu denimler sıkça karşınıza çıkacak.

 

Davetlerin Denim Yıldızı

 

Proenza Schouler, Miu Miu, Junya Watanabe

 

Giyilebilir uzun denim elbise bulmak zordu, hala zor. Yaz koleksiyonlarında denim elbise farklı dokularda ve formlarda karşımıza çıksa da askılarımızda bir süre daha yer bulamayacak gibi görünüyor.

 

Rodeo'ya Hazır Mısınız?

 

Coach 1941, Etoille Isabel Marant, Toga

 

Denim trendini geçmişte dünyaya yayan kovboyların anısı bu sezon yad ediliyor. Calamity Jane gibi hissettiren boyun bağları ve süet dokular denim görünümlerde vahşi batı havası estirmeye geliyor. Günümüze ait tamamlayıcılarla eşleştiğinde bu rodeoya hazır görünümler, gündelik hayata kolaylıkla adapte edilebilir şekilde.

 

Denimde Hibrit Dokular

 

Unravel, Telfar, Sacai

 

Büyükannenize ait yamalı bir yorgan değil. Bu trend patchwork’ün çağdaş bir yorumu. Farklı renklerdeki denim parçalar ya da kumaşlar bu sezon bir parçada birleşerek yeni bir soluk meydana getiriyor. Alıştığınız renkteki denimlerden bir başkasını denemek isterseniz, 2019 baharında gelen bu yeni trend iyi bir melez çözüm sunuyor.

 

Gardırop demirbaşı denimler, hazırlanmak için düşünmeye fırsat olmayan her durumda sihirli değneğini dokundurmak için uygun zamanı bekliyor. Denimler bu sefer, alışık olduğumuz klasik halinden bir parça uzaklaşsa da modanın ikna edici büyüsü yeni gördüğümüz her şeye bizi bir anda müptela etmeye yetiyor. Bu sezon denimler, dolabında klasik denimlere çoktan yer verenlerin aklını tüm gücüyle çelmeye çalışacak gibi görünüyor.

 

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.