Üşürsek İçimize Giyiyoruz: Süveter

Üşürsek İçimize Giyiyoruz: Süveter #rehber


 

Gençlik filmlerinin edebiyata meraklı, sinemasever kalender kızını tasvir etmek için iki şeye ihtiyaç duyarız: kalın çerçeveli bir gözlük ve desenli bir süveter. Hatta bu iki aksesuar, çoğu zaman repliklerden ötedir. Bazı şeyler konuşur, hem de tok bir sesle. Friends’ten Chandler örneği ya da Harry Styles’ın kuzulu süveteri gelmiyor, merak etmeyin.

 

Gucci, Christian Dior, Prada AW 2020

 

Bir zamanların moda katili sayılan pek çok parçasının, kılık değiştirerek -bazen buna ihtiyaç duymaksızın- bildiğimiz haliyle herkesi etkisi altına alması artık olağan. Buna alıştık ve şimdi sıra süveterlerde. Tüm formlarıyla süveterler tekrar canlanıyor. Gucci ya da Acne Studios gibi modaevleri retro desenler ve klasik kalıplarla eskiyi diriltirken; Prada, Lacoste, Hyke tasarımcıları ise kolej ruhunun peşinde.

 

Cropped olanları, balıkçı yaka ile V’ye takla attıranları ya da modern desenlerle şaşırtanları derken süveterlerin her hali 2020 kış sezonunda görünümlerin favori ara katmanı olacağa benziyor-tabi dışarı çıkabildiğimiz günlerde. Esasında iyi bir ev giysisi de olabilen süveterlerler; hafızalardaki korkulu yerini yeni desenler ve farklı formlarla yıkıyor. 

 

Kazak ya da bir hırkaya göre katman olarak kullanıldığında süveterler kollara gizli bir özgürlük sağlar. Bu onun yeterince övülmemiş fakat kullanıldığı anda fark edilebilen yanıdır. Yünlü veya kaşmir karışımlı olanları ise sonbaharın bir ısıtıp bir üşüten halleri için idealdir. Kurtarıcı statüsündeki trikoları bir süre dinlendirip; gömleklerle devam etmek için seçeneklerinizi süveterle genişletebilirsiniz.

 

 

Oversize giyinmenin eleştiriye kapalı hale gelmesiyle erkek reyonları da kadınlar için göz gezdirilen yerler haline geldi. Bu durum size cazip geliyorsa pilili kumaş pantolonlar ve V yaka tek renk süveterler de size iyi gelecektir. Üstelik bu sezon emin olabilirsiniz ki; büyükbaba çağrışımı kimsenin aklına gelmeyecek. Mümkün olduğunca detaylardan arındırılmış ve jilet gibi ütülü parçalar...

 

 

Şayet üniformayla okula gidilen zamanlarda öğrencilik geçirmişseniz süveter size bir yerlerden tanıdık gelecektir. Hazzedilmeyen bir yerlerden. O dönem çok hevesle giyilmeyen süveterler, doksanların kolej stilini yakalamak için önemli bir detay. V yaka spor süveterler, gabardin pantolonlar ve bugünlerde boğazlısını bulmanın imkansız olduğu rahat Chuck Taylor'larla; yok yazılmadan okulu asabiliriz. Keşfette karşımıza her ne kadar kısa kollu parçalar ile kullanımı çıksa da, uzun kollu çizgili sweatshirtler hatta balıkçı yaka tişörtler de bu siluetlerin vazgeçilmez tamamlayıcılarından.

 

 

Google’a yalnızca süveter yazdığınızda çıkan sonuçların geneli erkeklere yöneliktir. İngilizce aratıyorsanız şayet ona “kazak yelek” denildiğini fark edip şaşırabilirsiniz. Ama süveterleri fırfırlar ya da romantik yakalarla bir araya getirdiğimizde şaşılacak bir şey yoktur, vintage etkisi kendini hemen gösterir. Kış çiçeklerinin koruyucusu süveterler ve tam boy büyük anne elbiseleriyle Gucci’nin marjinal koleksiyonunu Anadolu çizgisine çekebilirsiniz.

Bir zamanlar kolaycılıkla sadece kolları ütüleyip çıkmamızdaki sebep, yalnızca kolların görünmesiydi değil mi? Şimdi arttırıyoruz; akışkan kumaşlarla onları da özgür bırakıyoruz, manşetleri salıyoruz. İkea’nın minimal İskandinav dünyasında sokak stili ne alemdedir merak ediyorsanız, tarifi işte budur.

 

 

Üşürsek İçimize Giyiyoruz: Süveter

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.