Saten Eteği Sevdiniz Mi?

Saten Eteği Sevdiniz Mi?


Bir kumaş insanı ne kadar ikilemde bırakabilirse öyle bir dilemmanın adı saten. Kayıp giden o rahatlık hissi huzur veriyor mu? Evet. Basit bir beyaz tişörte dahi uyum gösteriyor mu? Evet. Daha birçok evet’i de içinde saklıyor mu? Ona da evet. Ama yağmurlu bir günde onunla olmamak için edilen dualar eşliğinde bir evet bu. Ya da uzun süre oturmanız gereken bir toplantı sonrasında kırışan eteğinizle ayakta durmaktan imtina ederek edilmiş bir kabul. Zor bir kumaş ama arzu edilir bir görüntü.

Moda haftalarında bağıra çağıra geleceğini duyurmuş bir furya değildi saten etekler. Sinsice raflarda yerini almaya başlayınca herkesin aklına ilk olarak Marc Jacobs’ın saten elbiseleri ya da kendi gecelikleri gelmişti hatta. Kombinezon bunlar basbayağı diye başlayan cümleleri bitirene kadar, birden her yeri sardı satenler. Üstelik renkler kumaşta öyle güzel duruyordu ki, bir mücevheri giyiyormuş izlenimi veriyordu ilk bakışta. Bu hoştu. Ve akıl çeliciydi. Bunun sonucunda fikirler değişti ve gardıroplar lüks referanslı bu eteklerle tanışmış oldu.

https://media.giphy.com/media/x9Eyj77dZYGME/giphy.gif

Bir neslin bilinçaltına çapa atan Carrie Bradshaw’un, Mr. Big’i unutturacak aşkı Petrovsky hediyesi pembe kabarık saten elbise… Kumaşı davet giysilerine mahkûm eden durumun en önemli müsebbiplerinden belki de. Fakat bu sene saten etekler hafif A kesimleri ve sakin versiyonları ile gündelik hayatın içinde. Sneaker’lar şıklığı ile güzel bir tezat yakalarken trikoların örgü dokusu satenin parlaklığını dengeliyor.

Modayla ilgili olmasanız bile Instagram’da bir arkadaş marifetiyle saten etek üstü salaş kazaklı birine denk gelmişsinizdir. Kuşkusuz saten etekler bu tarz kazaklarla iyi bir fotoğraf veriyor. Herkes haklı. Havalar gittikçe ısınıyor ve güneşin daha da parlattığı etekler basic’lerle eşleşmeyi istiyor artık. Kapsül gardırobun olmazsa olmazı denilemez ama saten etekleri pek çok parçayla tamamlayabiliyor olmak onu ayrıcalıklı kılıyor.

Feminenlik vurgusunu dokusunda saklayan saten parçalar, maskülen eşleşmelerde nötr bir stil açığa çıkarıyor. Bunu sağlamak için en verimli yolsa blazer’lardan geçiyor. ‘İç giysi’ algısını ‘iş giysisi’ algısına taşıyacak hamle, klasik bir blazerın yine klasik ya da sportif parçalarla tamamlanmasında saklı. Bunun için etekten ziyade düz kesim saten elbiseler üst parça eklemeyi ortadan kaldıracaktır. Böyle bir görünüm için topuzsuz retro kare eşarplar ya da önü yuvarlak bir biçimde bağlanmış kabarık durmayan şallar başörtülü kadınlar için bütünde uyumlu bir sonuç verir.

Satenin en yakıştığı renklerden ekru, acı kahve ve Pantone’nin 2019 sevgililerinden Mango Mojito sarısı bu trendi denemek isteyeceğiniz görünümlerde içinde. Instagram butiklerinden, AVM demirbaşı mağazaların tümünde onlara erişmek mümkün. Üstelik evladiyelik bir yatırım yapmayacaksanız pek çoğu uygun fiyatlı. Siz yeter ki meteroroloji ile aranızı iyi tutun, gerisi için herşey mümkün.

ZARA- 199,95 TL

 

 

ZARA- 199,95 TL

 

H&M- 229,00 TL

 

DEMET ŞENER X LİDYANA- 159,00 TL

 

 

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.