Renklerden Renk Beğen: 2019 Yaz

Renklerden Renk Beğen: 2019 Yaz


2019 Pantone Renk Enstitüsü, 2019’un rengini ‘living coral/canlı mercan’ olarak ilan etti. Bu altın alt tonlu, kırmızı ile pembe arasında konumlanan optimist renk, sezonda sesini yükseltse de yaz koleksiyonlarında gördüğümüz tek renk o değil. Her gün ne giyeceğimizi moda haftalarının inisiyatifine ya da oyun kurucu tasarımcılara bırakmak istemesek de Şeytan Marka Giyer’de Miranda’nın anlattığı gibi podyumdan mağaza raflarına uzanan süreç bize pek şans bırakmıyor. Bardağın dolu tarafı ise beğendiğimiz rengin o az rastlanan alt tonunu artık rahatça bulabilecek olmamız. İşte 2019 İlkbahar/Yaz koleksiyonlarında en sık kullanılan renklerin tam listesi:

Miu Miu, Roksanda, Jil Sander

ISINAN HAVANIN RUH EŞİ BEJ

Sakin mizaçlı bejler, bu senenin değil her devrin klasiklerinden. Natürel bir imaj çizmek isteyenler ya da parçaların renkleri ile değil formları ile öne çıkmasını önemseyenler için bejler bu sezon güvenli bir liman olacak.

House of Holland, Versace, Koche

REFLEKTÖRLER DEVREDE

Neonlar her ne kadar Pantone’nin tahminleri arasında yer almasa da moda haftalarının parlak görünümleri arasında kendini bolca göstererek listeye girmeye hak kazandı.

Givenchy, Isabel Marant, Balmain

METALİK İZLER

Sci-Fi çağrışımı yaptıran metalik renkler, lüks algısını yeni bir insan modeline evirmeye geliyor.

Mansur Gavriel, Acne Studios, Tibi

SULU BOYANIN EN SİLİK YEŞİLİ

Mint yeşili mi diyeceğiz, yoksa çağla yeşili mi? Ya da evrensel ismiyle ‘Pepper Stem’ (biber sapı) mi? İsmi belirsiz ama ilk izlenimde etkileyici yeşilin bu tonu yaz parçaları ile buluşmayı bekliyor.

Chanel, Rodarte, Marc Jacobs

BUHARLAŞAN RENKLERDEN PEMBE

Hava kadar hafif bir pembe tonu. Feminenliği ve hanımefendiliği çocukça bir çizgiye taşıyor. İddiaya ve sertliğe bu renkte yer yok.

Carolina Herrera, Max Mara, Escada

ALTININ GÜNEŞE BAKAN YÜZÜ

2019 Bahar’ını domine edecek iki sarıdan en parlak olanı tüm sıcaklığı ile bu yılı aydınlatacak. Bu renge hayranlığınızı bir başkasına anlatmak isterseniz kadife çiçeği rengini kullanmanız tavsiye ediliyor. Fakat yine de tariflere sığmaz bu ton görülmeyi hak ediyor.

Prada, Simone Rocha, Gucci

GÜNEŞİN BATIŞI GİYSİLERE YANSIYOR

Pantone, bu rengi tutku, heyecan ve enerji olarak tanımlıyor. Bu üç hissi anlatan renk bir palete alındığında kim fırçasını turuncu-kırmızı renge sürmek istemez ki?

Escada, Dundas, Pyer Moss

TROPİKAL BİR TAT: MANGO

Sezonun bir diğer hit’inden bu sarıyı ayırmak için turuncuya biraz daha yaklaşıyoruz. Huzurlu bir hamak rahatlığı veren bu renkle tropikal iklim, gittiğiniz her yere sizinle birlikte gelecek.

Loewe, Fendi, Hermes

ÇARE HERMES

Hermes’le özdeşleşen bu zerdeçal rengi, bu senenin sarı ve turuncu etrafında döneceğinin bir başka ispatı.

Erika Cavallini, Brandon Maxwell, Zero + Maria Cornejo

ASSOLİST: LIVING CORAL

Turuncu ve pembenin kusursuz karışımı, mercanın en parlak halini bizlere sunuyor. Pantone’nin 2019’un rengi olarak gösterdiği bu iyimser renk, popülaritesiyle dillere living coral/canlı mercan olarak yerleşeceğe benziyor.

Longchamp, Dries Van Noten, Adeam

BUSINESS PREMIUM CLASS BİR MAVİ

Bahar turuncularını tamamlaması için sezona sızan bu iddialı mavi, yazlık görünümlere royal bir etki bırakacak.

Max Mara, Max Mara, Chloe

VENTI BOY TOFFEE NUT LATTE

Sonbaharın en sevilen dış giyim renklerinden olan sıcak kahverengi, baharın tüm canlı renklerini sakinleştirmeye geliyor. Coach, Maxmara, Fendi ve Hermes gibi birçok modaevinin koleksiyonlarında yer alan bu rengi, güz formatından yaza aktarmayı deneyin.

Max Mara, Christian Dior, Brandon Maxwell

SİVİL RENKLERE KISA BİR ARA

Sezonun zıtlıkları saklayan en dualistik rengi kuşkusuz yeşilin bu tonu. Tabiatın izlerini barındırırken militer bir hava taşıması onu bu konuda eşsiz kılıyor.

Fendi, Jil Sander, Tod’s

HATIRI SAYILIR KAHVE

Kahvenin en acı tonu bu sezon defilelerinde de akılda kalıcı görünümlerde kendine yer buldu. Tod’s beyaz fular ile rengi aydınlatırken Fendi, turuncu ile ağırbaşlılığını neşeli bir çizgiye taşıdı.

2020’de bu senenin hangi rengini hatırlarız bilinmez. Ama gerçek şu ki alabildiğine parlak ve canlı görünümleri ile sıcak bir bahar, kendini unutturmaya hevesli görünmüyor.

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.