Pilili Etek

Pilili Etek #1P3S


 

Pilili etekler moda dünyasının genetik avantajla doğmuş şanslı çocuğu gibi adeta. Diğer tüm etek modellerine kıyasla kırmalı katlarının ona karakteristik ve etkisi yüksek bir duruş kazandırmadığını kim söyleyebilir ki? Üstelik belirgin detaylarından ve ayırt edici güzelliğinden ötürü, insanda ister istemez ona dair olumsuz bir “ama” beklentisi de oluşmuyor değil. AMA yok. (Tabi rüzgârda açılma problemini saymazsak. Fakat o işlere de biz bakmıyoruz.)

 

Pilili etek muazzam. Onu giymek ise hele de bir parça dönem etkisi ile giyene başka bir ruh kazandırıyor. Her ne kadar eski Mısır’daki gibi keten üzerine yumurta kırmak marifetiyle güneşte kuruyarak oluşmuş katlara sahip olmasak da onun tabiatı bu. O bir upper class. Fakat buna karşın bir o kadar da uyumlu. Dört  mevsimi yaşarken durmadan değişen yapraklarına rağmen her zaman aynı kalan bir ağaç gövdesi gibi. Her parçaya iskelet olabilen ve her görünümü kökten destekleyen bir stil ağacı. Gölgesinde huzur bulduğumuz.

 

Pilili eteğe dair bunca övgü dolu savı realize etmenin zamanı geldi şimdi. Evet Issey Miyake gibi bu konuya kafayı takıp yeni bir inovasyona imza atmayacağız belki ama bu konu da oldukça mühim. Şimdi şöyle düşünelim; dolabınızda tek bir pilili eteğiniz ve onlarca alternatifiniz var. Onları bir dekoder gibi nasıl çözebiliriz? 1 parça 3 stil ile.

 

ZARA Kemerli Pilili Etek 269,95 TL 

ZARA Cepli Rustik Blazer 399,95 TL 

MANGO Tişört 99,99 TL 

MANGO Topuklu Deri Sandalet 179,99 TL 

MANU ATELIER Trapeze Reddish Brown

FRESH SCARFS Pamuklu Şal 45,00 TL

 

Ofis görünümleri içerisinde blazer’ları kalem etekle eşleştirmek ya da hafta sonu mom jean’le onu kaygısız hale getirmek kolaydır. Fakat bilinenin dışına çıkma arzunuz varsa pilili eteğin içerisine preslenmiş romantik bluzları özgürlüğüne kavuşturup onu blazer ile buluşturmanın zamanı gelmiş demektir. Dolaptaki en basic tişört de oyuna girdiyse ekip tamam. Bu görünüm, basenlerdeki katlar acaba açıldı mı sorununa çare, kilosunu bahane ederek pilili giyemeyenleri ise piste çıkarma konusunda ısrarcı bir tanıdık gibi olacak. Yerimiz dar değil. Dans! Pili!

 

İpucu: Yaz ayları için bu görünümü beyaz aksesuarlarla tamamlamak ve yardımcı parçalarla desteklemek daha taze bir görünüm ortaya çıkaracaktır. Koyu renk blazer’lar için bu durum organik bir parlaklık artırıcı olacak.

 

ZARA Kemerli Pilili Etek 269,95 TL  

ZARA Fotoğraf Baskılı T-shirt 119,95 TL
MANGO Timsah Derisi Desenli Mini Çanta179,99 TL  

CHLOÉ Sonnie Sneakers $620 USD 

FRESH SCARFS Pamuklu Şal 45,00 TL

 

Athleisure akımına Türkçe ikame bir isim bulana kadar muhtemelen hepimiz onu uygulama konusunda uzman olacağız. Zira ters köşe eşleşmeler ile gelip geçen bir akım değil. Kimileri için hayat tarzı haline gelen bu stil, her haliyle ilgi çekici. Özellikle de pilili etek versiyonu ile.

 

Her an koşabilecek kadar hazırlıklı, kapısını açmaya tenezzül edemeyecek kadar nobran bir görünüm bu. Ölçülü giyimi spora nasıl adapte edelim derken kafasını kadife taşlı eşofman takımı tasarlamaktan kaldıran birileri ön ayak oluyor bu stile. Günübirlik şehir turları için ideal, kampüs görünümleri için dinamik ve hiçbir surette bayağı değil. Deneyin. Ama tavsiyemiz bu stilde hiçbir zaman ipek şalla değil.

 

ZARA Kemerli Pilili Etek 269,95 TL 

JW ANDERSON Dökümlü Çizgili Dokuma Tunik 749 EUR 

ZARA Timsah Derisi Desenli Sandalet 259,95 TL 

BALENCIAGA Kanvas Clutch €770 

CARTIER EYEWEAR Güneş Gözlüğü €740 

FRESH SCARFS Pamuklu Şal 45,00 TL

 

Moda konusunda tutumunu kolay kolay değiştiremeyecek olanları anksiyeteye sürükleyecek bir öneri ile karşılaşmak ister misiniz? Biraz 80’ler, bir parça 90’lar ve bolca kendine güvenden bahsediyoruz. Maxi boy pilili eteklerin romantizmini kısmaya yarayan formal beyaz gömlekler bu bahiste izinli. Onun yerini asimetrik peplum detaylı bir tunik alacak. Bu oyuncu değişikliği ilk etapta profesyonel bir desen oyunu gibi görünüyor. Oysa etek renginden uzaklaşmamak ve kat izlerinin çizgiye benzerliğini gömlek desenine geçiş olarak kullanmak sanıldığı kadar zor değil. Hatta hiç değil.

 

İki feminen yan yana ise yola aynı çizgide devam etmemek gerek, durumu bir miktar çirkinleştirelim. Kusursuz görünümü elde etmek için genel silueti baskın bir havaya boğmak, üzerinde uzun uzadıya düşünülmüş bir izlenim bırakacaktır. Oysa bugünün trendi, alelacele birleşimlerin doğru karşılaşmasını sağlamak. Ayna önünde geçen dakikalar düşüncesi stilinizden akıp gidecektir. O nedenle ugly sandaletler ile uyumsuzluğun hafifliği, kare gözlükler ile bu döneme filtre getirebilmenin cazibesi... Neden olmasın ki?

 

Pilili eteğin royal ve hanımefendi yanı, spor parçalarla gerilere itilebilir. Akordeon her zaman değerli mücevherler ve saten gömleklerle birlikte açılmak zorunda değil. Bu kez onun tınısına bir miktar kitap kokusu, biraz alın teri ve son olarak marjinal bir dokunuş eşlik ediyor. Ortaya çıkan sonucun yankıları ise şimdiden tahmin edilebilir. “Bunları bu şekilde ben giysem böyle durmaz.” Halbuki durmaz mı? Durur.
 

 

 

 

3 yorum

  • profil
  • profil
  • profil

Yorum Yaz