Pilili Etek

Pilili Etek #rehber


 

Akılcı düşüncenin Rönesans’ta yayılışına rakip bir hızla yükselişe geçen pilili etekler, son 3-4 senedir ivmesini hiç kaybetmeden yoluna devam ediyor. Kumaş, bu yolda onu çeldirecek birçok engeli de desen ve renk oyunları ile ustalıkla bertaraf etmekte.

 

Gucci, Sonbahar/Kış 2015

 

Moda’ya Hz. Meryem misyonu yüklemek kelimenin her türlü anlamıyla yakışıksız olacağından bu trendin yükseliş fitilini ateşleyen Gucci’nin kreatif direktörü Alessandro Michele’ye değinmeden geçmek olmaz. 2015 yılında koltuğu devralır almaz ilk defilesinde çeşitli versiyonlarda kullandığı pilili parçalar ile A. Michele, tüm moda severlere akordeon şeklinde açılan bir “Merhaba” dedi. Ve o andan itibaren bu trend henüz veda safhasına gelmedi.

 

Pilili eteklerin nostaljik duruşuna göndermeler içeren defilede; eteğin içine konularak kullanılan bebe yakalı bluzlar ve onu tamamlayan fularlarla, sokakta tercih etmekten kaçınılacak bir kostüm havası vardı.  Sıkı bir Woody Allen film gecesinin ardından sabah uyandığınızda nevrotik bir Annie Hall olarak gününüze devam etmek istemezseniz, bu tarz kullanımlarda ince çizgiye dikkat etmekte fayda var.

 

Valentino, Balenciaga, Fendi

 

Monopol piyasaya asla fırsat vermeyen moda dünyasında, Gucci’nin dışında birçok ünlü marka da geçtiğimiz sezon podyumlarında farklı formlara sahip pilili eteklere yer verdi. Pilili eteğin, farklı tarzlara adapte edilebilme avantajını sonuna kadar kullanan markalar, kazak ya da bluzları eteğin üzerine serbest bırakarak ya da bacak boyunu daha uzun göstermek adına üstteki parçanın bir kısmını eteğin içine sokarak, izleyenlere kullanım alternatifleri de sundular.

 

 

Farklı tarzlara uyum sağlamasının yanı sıra farklı vücut tiplerine göre de şekil alabilen likit ruhlu pilili etekler, vücudunun alt bölümü üst bölümüne göre geniş olan kadınların kalbini, koyu renkli ve akışkan kumaşlı versiyonları ile çalabilirler. A kesimli etekler bu tarz vücut tipleri için ideal bir seçim olacaktır.

 

 

Pilili eteğin zarif ve feminen görüntüsü ev kazakları ve sweatshirt’ler ile daha vurdumduymaz ve salaş bir noktaya çekilebilir. Bunun için eteğin üstüne bol şekilde bırakılmış parçalar, spor ayakkabılarla ya da bacak boyunu daha uzun gösterecek hafif topuklularla tamamlanabilir.  Uçları asimetrik kesimli pilili etekler, farklı form arayışında olanlar için iyi bir alternatif oluşturabilirler.

 

 

Midi pilili etekler, özellikle sonbahar/kış dönemi içerisinde kullanım kolaylığı açısından en tercih edilebilir olan modellerden. Bu tarz kullanımlarda çizmeler, yüksek konçlu botlar ve ayak bileğini gizleyen opak çoraplar, bir yandan işlevsel olurken bir yandan pililerin çizdiği hanım hanımcık görüntüye kontrast oluşturacak izler taşıyorlar.

 

 

Ciddi bir ofis stili için pilili eteklerin kumaşının tok durması ve pililerinin net olması, daha keskin ve güçlü bir imaj çizecektir. Pilili eteklerin söylenişinden uygulanışına kadar kendini hissettiren feminen yapısını seyreltecek olan sihirli formül ise blazer ceketlerde mevcut. Köşeli hatlara sahip bir el çantası da etek ile yumuşayan genel görüntüyü daha da sertleştirmek isteyenler için cila etkisi yapacaktır.

 

 

Bel vurgusu yapmak ve bacak boyunu uzatmak için giyilen ceketlerin veya uzun kazakların üzerine kemer takmak da diğer seçeneklerden. Bele takılan bu aksesuar küçük bir illüzyon ile istenilen proporsiyon dengesinin sağlanmasına yardımcı olacaktır. Etekli görünümlerde ters köşe yapmak için asi postallardan faydalanılabileceği gibi sivri burunlu stiletto’lar ile güçlü bir feminenlik de yakalanılabilir.

 

 

Madem pilili etek mevzusunu irdeliyoruz son olarak Victoria Beckham’a ve onun çizdiği ofis stiline ayrı bir başlık açmak gerek. Hem defilelerinde hem de sokak stilinde kendisinin sıklıkla tercih ettiği pilili etekler, bize şu gerçeği gösteriyor: İstediği kadar giyilebilir teknolojiler çıksın, asıl akıl almaz olan şey, multi giyilebilir olan her şeydir.

 

 

 

 

 

 

1 yorum

Yorum Yaz