Peluş Peluş Peluş Her Yer Peluş

Peluş Peluş Peluş Her Yer Peluş


 

Peluş, teddy bear, buklet, polar, tüylü polar ya da adına siz her ne demek istiyorsanız onlar, bu aralar her yerdeler ve vücudu saran dev bir kaban olarak, ısıtmaya ya da elde duran tüylü bir tavşan gibi iç gıdıklamaya kendilerini adamış durumdalar. Hepsi birbirini andırsa ve çoğu zaman karışıklığa sebep olsa da ismini oyuncak ayıcıkların tüylü yüzeyinden alan teddy coat’lara biz burada peluş kaban deriz.

 

 

Pek çok kişi tarafından 2000’lerde yeni bir Max Mara ikonu olarak ortaya çıktığı zannedilen peluşun hikayesi 1900’lerin başına dek uzanıyor. Motorlu araçların üstünün ve yanının açık olduğu zamanlara. Peluş kabanlara ihtiyaç var çünkü hava soğuk. Salvador Dali ya da otuz sene sonra Mick Jagger evinin terasında bu ihtiyacı doğruluyor.

 

 

Peluşun ana evi olarak MaxMara’yı düşünebiliriz. Modaevi son otuz yıl içerisinde peluş kumaşın rengi, ebatı ya da eklentileri ile oynayarak sayısız kaban üretti. Fransız moda editörü Carine Roitfeld’i Milano’da gizleyen, Hailey Bieber’ı eşofmanı ile özdeşleştiren ya da Kim Kardashian’ı doğum sonrası kameralar önünde gösteren kaba, klasik renkli peluş bir Max Mara kabanıydı.

 

 

Peluş kabanların en çok tercih edilen renkleri kahverengi tonlarında olsa da 2020 ile gelen güncelleme şu: renkli olmaları. Yerelden globale, teddy’leri her renkte görmek mümkün. Eva Chen’in kırmızısı ya da dama desenli olanları toprak tonlarına mesafeli, rank arayan herkese cesaret veriyor.

 

 

Boy, kilo, tarz gibi bahaneler sizi peluştan uzaklaştırıyorsa ceket veya yelek versiyonları denenebilir. Yalnızca kısa yürüyüşlere müsaade eden haftasonları ya da bir türlü soğumayan havalar nedeniyle bu parçalar, bu kış için dev bir kabana göre daha uygun bir alternatif gibi görünüyor. Kimi markalar kendi imzalarını, bu büyük ve kaba kumaşa ekledikleri detaylar ile bırakmayı tercih etti. Fermuar, cep ya da farklı dokulardaki kumaşların eklenmesi poların farklı stillere adaptasyonunu kolaylaştırırken, her seferinde yeni bir jenerasyon olarak güncelliğini koruyacağını gösterdi.

 

 

Kendisini sokak modasının yanı sıra doğa aktivitelerinde de var eden polar, bu yönüyle sportif parçaların bir başka eşlikçisi. Özellikle 90’ların popüler renklerine sahip nostaljik sweatshirtler, dokunun klasik ruhuna hareket kazandırıyor. Bu parçalar regular jeanler ve gabardin kargo pantolonlara kolaylıkla uyum sağlayabilir. Yalnız nish seçeneklere açık olsanız da Gigi stili bir kumaş pantolon, başlangıçta çoğu kişiyi zorlayacaktır.

 

 

Peluşun harika bir kaban kumaşı olduğunu biliyoruz. Bu bir nevi içgüdüsel post alışkanlığı. Fakat bu özelliği, onu yalnızca dış giyimle sınırlandıramaz. Zira 2020 kış sezonu, peluşun açık ara en sık görüldüğü yer olarak el çantalarını işaret ediyor. Oyuncak bir ayıcığa sarılma hissi veren bu çantaları kim kucaklamak istemez ki?

 

Tıpkı kabanlarda olduğu gibi bu sezon çantalarda da rengarenk peluşları görmek mümkün. Kumaşın rahatlığını vurgulamak üzere büyük, daha büyük olanları ya da az eşya ile evden çıkmayı başaranlar için minik el çantası versiyonları karşıkonulmaz bir albeni taşıyor.

 

 

Peluş türevi kumaşların kışlık ayakkabılarda kullanılması beklenen bir karşılaşmadır. Sıcak tutuyor ve konforlu. Hayır, ilk akla geldiği gibi botlardan bahsetmiyoruz. Chanel, peluş Mary Jane’leri ile bantlı ayakkabıların geri dönüşünü kutlarken, kendi doğasına aykırı bu kumaşı güvenli yollarla kullanmayı tercih ediyor. Peluş ev terlikleri ile özgürce dışarıda olmayı arzuladığımız bugünler için bu ayakkabılar, geleceğe dair adeta umut vaad ediyor.

 

 

Kendinizi bu sıcacık kumaşın etkisine bırakmak istiyor ancak onunla sarıp sarmalanacak kadar da yakın hissetmiyorsanız aksesuarları deneyebilirsiniz. Olayı sıcak tutmak olan bir kumaşı eldiven ve şapka olarak kullanmak oldukça mantıklı. Yaz sezonunda çeşitli renklerde gördüğümüz bucket şapkalar peluş haliyle en çok, yeni anne Gigi Hadid ile karşımıza çıkıyor.

 

Şapkaya mesafeli ya da başörtüsü ile kullanılışına aşina değilseniz en kolayından bir telefon kılıfı ya da bir çift eldiven ile yumuşaklığı elinizin altında hissedebilirsiniz. 

 

Siz ister kolunuzda taşıyın, ister sarıp sarmalanın; bu yumuşak kumaşın size sıcaklık, stilinize değer katmasına izin verin. Peluşun çağrışımı artık çok farklı, giyelim, giydirelim. 

 

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.