Paranoyasız Kısa Ceket

Paranoyasız Kısa Ceket


 

Ceket giymenin, mekândan bağımsız bir eylem haline gelmesi ile ceketler birçok kişi için olmazsa olmaz mevsimsiz parçalardan biri haline geldi. Neticede artık bir blazer giymek için Wall Street’te çalışmanıza, bomber ceketler için pilot olmanıza ya da deri ceket giymek için motosiklet ehliyetinizin olmasına gerek yok. Kalıplarını aşan bu giysiyi günün farklı zamanlarında tercih ederek stil sahibi olmanın kapılarını açan bir maymuncuk gibi kullanabilirsiniz.

Buraya kadar her şey çok güzel. Ceketlerin birçok uygulama alanı var, erişilebilir markalarda uygun fiyatlı olanları var, şu an için var da var. Ama sorun şu ki muhafazakâr giyime uygun kısa ceketler, pantolonlarla nasıl giyilecek? Babet – etek – ceket üçlemesi ile oluşan tören kıyafeti izlenimi nasıl silinecek? Oversize kalıplar popo altına düşen boylarıyla ya da blazer ceketlerin ödül törenlerinin favorisi ceket elbise formundaki uzun versiyonları bu soruna kısmen çözüm oluyorlar. Ama ya mesele kısa ceket giymekse?

 

 

Bomber ceketler, Amerikan bombardıman uçaklarını kullanan pilotların resmi iş kıyafetiydi bir zamanlar. Orjinalinde üzerinde birçok arma bulunan, genellikle bel hizasında kısa, kolları ve beli lastikli bu ceketler gökyüzünden sokaklara doğru bir irtifa kaybı yaşayarak günlük stil içerisine girmeyi başardı. Bu ceketler pantolon, etek ve elbise olarak kadınların giyebileceği bütün alt giyim parçalarına adapte olabilecek esnekliğe sahip.

Elbise ve eteklerin hissettirdiği naif ve çıtkırıldım etki bomber ceketlerin genlerindeki militer hava ile seyreltilebilir. Bu görünümlerde etek boylarını yere kadar tercih etmek yine bir davet izlenimi vereceğinden boylarını bilek hizasında tutup, postal gibi maskülen botlardan destek almak daha arzu edilir bir siluet çizmeye yardımcı olacaktır.

 

 

 

Tarzı ne olursa olsun deri ceketlere şöyle bir alıcı gözüyle bakmamış olan yoktur sanırım. Vurdumduymaz ve karakteristik görünümlerin yıldızı deri ceketler, genellikle bel oyuntusunda biten boyları ile çoğu zaman ölçülü giyimde tercih edilen parçalardan biri olmuyor-du. Fakat feminen çizgilere sahip elbiseler ile zıtlık etkisi oluşturacak deri ceketler, giyim standartlarını birçok açıdan tatmin ederek kendine bu cenahta da yer bulabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus kumaş dokusunun içi gösterecek ya da vücudu saracak kadar ince olmaması gerektiği. 2019 baharında sıklıkla görmeyi beklediğimiz örgü dokular bu hassasiyete iyi bir çare olabilir.

 

 

Dolap demirbaşlarından denim ceketler, çeşitli versiyonları ile her dönem baharlık görünümlerin kurtarıcısı. Bu ceketler denim on denim kullanımı içinde en çok pantolonlarla eşleşiyor olsa da kullanım alanı tabi ki yalnızca bununla sınırlı değil. Hatları belli etmeden denim ceket giymenin adresi yine elbise ve etekler. Burada bol pantolonlar da iyi bir alternatif olacaktır.

 

 

Hippi kültürünün tekelinden çıkan bol ve rahat pantolon kalıpları, şehirli kadın silueti içerisinde takım pantolonlarına kadar sızdı. Bu tarz pantolonlar da farklı tarzda birçok kısa ceketle eşleşme özgürlüğünü geniş bir opsiyon yelpazesi ile ortaya çıkardı böylece. Uzun boylu olanlar için şahane; olmayanlar için temkin gerektiren bu tarzda, bol pantolonların sizi kısa göstereceğinden şüphe ediyorsanız beli yüksek ve ayakkabılarınızı örtecek kadar uzun pantolonlar bu konuda size yardımcı olacaktır. Aynı zamanda parçalar arasında keskin renk farklılıklarının olmaması görünümdeki geçişleri yumuşatacağı için yine bütün bir duruşla sihirli bir uzunluk illüzyonu oluşturabilir.

Bu başlığın bonus ipucu ise bu tarzda ceketin önünü kapatmamak olacak. Bel ayrıntısının net bir şekilde kesilmesine neden olacak bu hareket, yüksek bel pantolonun sağladığı etkiye karşı oynayacağından uzak durulması gerekenlerden.

 

 

Ben bol da giysem kısa ceket ile rahat edemiyorum diyorsanız, siz de buradasınız. İç giysinin dış giyimden kısa olması gibi kuralları barındıran dönemler oldukça geride kaldı sonuçta. O halde ceketin altından çıkan rahat ettiğiniz boyda bir giysi ile ceket boyu konusunda tasalanma zahmetini bir kenara bırakabilirsiniz. Bu noktada kendine güvenen ve genel tarzı deneysel uygulamalara müsait olanlar için pantolon üstü etek uygulamaları da teklif edilebilir. Ama tekrar etmekte fayda var ki bu riskli ve diğer günlerde klasik giyinen biri için fazla cesur bir hareket olacaktır.

 

 

Ve son olarak kısa ceketlerin kadim dostu etekler. Tarzınızın sınırlarını test ettikten sonra dilediğiniz her ceketi, çeşitli form ve dokudaki etekle eşleştirebilirsiniz. Kolej montunuzu kampüste mi giymek istiyorsunuz? Bunun için içinize sinen bir jean aramakla vakit kaybetmektense mevcut eteklerinize farklı bir gözle bakmayı deneyin. Basic bir tişört, üstüne layering’in aksesuar uygulaması ile üst üste ince kolyeler, çizgili beyaz çoraplarınız ile bir sneaker. Amfide tahayyül edilecek bir siluete oldukça uygun.

Ya da kışlık montunuzu ceket formunda seçtiniz, seçebilirsiniz. Etekler, çiçekler, renkler artık yaza mahsus değil. Etek, postal, ceket üçlemesine triko da çok yakışacaktır. Bilindik kurallara ezber bozan alternatifler getirmek, bildiklerini unutup eldekileri sıfırdan değerlendirirken gerçekleşiyor çoğu kez. 

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.