İki Kelime Yabancı: Nia Amroun

İki Kelime Yabancı: Nia Amroun #Tanışın


 

Herkes için farklı anlamlara geliyor olsa da Instagram, kimileri için bir vitrin, kimisi içinse yayın akışı delicesine değişen hızlı bir televizyon. Bu ekranda yeni bir yüzle karşılaşmak için herhangi bir arayışa girmenize gerek yok. O bir şekilde ilginiz dahilinde ya da değil; pek çok şeyin yolu bir şekilde sizinkiyle kesiştirebilir.

Nia Amroun da bu kesişimin bugünkü yüzlerinden biri. İlk bakışta 105 bin kişilik takipçi sayısı ile büyük balıkların olduğu o denizde fark edilmez gibi gözükse de onun kendini belli eden net çizgileri var. Esasında Suriye kökenli Nia, kendisini anlatmak için herhangi bir çaba sarf etmiyor. Bir Youtube kanalı ve herhangi bir "Ben kimim?" videosu yok. 2017 yılında açtığı blog’unda kendini yalnızca şu sözlerle ifade ediyor ve blog hayatına da uzun süre devam etmiyor.

 

“Her zaman doğrudan kameraya bakmaktan kaçınıyorum. Bu bir şekilde beni güvensizleştiriyor. Yüz ve gözler her duyguyu sözsüz söyler. Eğer kameraya bakarsam herkes benim açıklarımı ve kusurlarımı görebilir gibi hissediyorum. Rahatsız oluyorum ama öğreniyorum. Günün sonunda herkesin güvensizliği var ve bazen onu görebilecek tek kişi sizsinizdir. Ben Nia, bu estetik açıdan hoş resimlerin arkasında güvensizliklerin olduğunu bilmenizi istiyorum.”

 

 

Gerçekten de Nia’nın çoğu resminde onun bakışlarını doğrudan yakalayamazsınız. Fartech, Kiehls, Too Faced gibi dünyaca ünlü markaların iş birlikleri içinde yer almış bir influencer olmasına karşın onun profilinde gezinirken o mahcup kadın her an hissediliyor. Aynı zamanda Nia, Türkiye’den Modanisa ve Touche’nin de çoktan keşfettiği isimlerden biri.

 

Nia’nın görünümünde dikkati çeken ilk şey Ortadoğulu Müslüman kadınların penye şal alışkanlıklarına alternatif getirmiş olması. Hayatını sürdürdüğü Riyad’da genellikle modern siluetlerde abayalar tercih ediyor ve bunları krep ve şifon şallarla tamamlıyor. Kahverengi tonlarının baskın olduğu fotoğraflarının tamamında sıcaklık artırılmış ve neredeyse hiç efekt yok. Doku olarak birbirinin aynı fotoğraflarla dolu profilden aşağıya doğru indikçe tek bir fotoğraf içinde kayıp gidiyor hissine kapılıyorsunuz böylece.

 

Aynı zamanda Nia, küresel trendleri kendi dünyasına kusursuzca adapte edebilen bir isim. Onun paylaştığı bir karede baştan ayağa aynı renk görünümler, güncel renklerle hareketlenirken, kare burunlu mule’ler birdenbire dikkatinizi çekebilir. O klasik bir abaya ile içeceğini yudumlarken ugly sneakerları ve ince çerçeveli gözlükleri stilini yükseltiyor.

Birçok kez Vogue Arabia’nın Instagram keşifleri içerisinde yer alan genç kadın, yeni ilham kaynağı olmak üzere bu kez daire.iki’nin penceresinde. Onu yakından tanımak isterseniz, instagram adresi: @niaamroun #tanışın.

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.