Geçmişten Bugüne Herkesin Bildiği O Gelinlikler

Geçmişten Bugüne Herkesin Bildiği O Gelinlikler


 

Gelinlikler her ne kadar artık her genç kızın hayallerini süsleyen bir kavram olmanın dışına çıkmış olsa da o gün gelip çattığında onları sıradan bir elbise olarak düşünmek mümkün değil. Dümdüz sade bir tören kıyafeti arzusu ile başlayan hikâye, kimi zaman kabarık bir prenses masalına dönüşür ya da o anın coşkusunu dışa vurmak için pahalı kumaşlar oyunu devralır. En nihayetinde “She said yes” günleri, her zaman herkes için derin bir kafa karışıklığı yaratır.

 

Özel bir güne ait herhangi bir giysiden bahsediyorsak, referansı geçmişteki iyi örneklerden almak rahatlatıcı olandır. Bu nedenle kişisel duruşları ve stilleri ile tarihte iz bırakmış kadınlar, gelinlik tercihleri ile ilham vericidirler. Bu durum aslında stil sahibi olmanın gücünü ya da herkesin beklenti içinde olduğu evliliklerin yarattığı merakı ortaya koyuyor olsa da bir gerçeği asla değiştirmez: güzelliğin, tasarımda ya da gelinliğin kumaşında değil; sadece o anın içinde saklı olduğu.

 

Geçmişten bugüne hafızalarda yer tutmayı başarmış ikonik gelinliklere şimdi yakından bakalım:

 

 

 

 1. KRALİÇE II. ELIZABETH

2017 yılında Prens Phillip ile 70. evlilik yıldönümünü kutlayarak kraliyette bir rekora imza atan Kraliçe Elizabeth’in gelinliği dönem merakı olanların ya da o günleri gören az sayıda insanın aklına ilk gelen gelinliklerden. 15 metrelik duvağı ve 10.000 adet gerçek inci ile süslü gelinlik fil dişi rengindeydi. 21 yaşındaki bir prenses için her şey olması gerektiği gibi gösterişli ve arzu edilesiydi.

 

 

 1. GRACE KELLY

Şayet internette bir gelinlik taraması yaptıysanız, Monako Prensesi Kelly’nin gelinliği ile karşılaşmama ihtimaliniz oldukça düşük. Döneminin abartılı ve cupcake formundaki gelinliklerine kıyasla fil dişi rengi ipek ve dantellerle süslü bu tasarım, hala dünyaca ünlü moda evleri ve tesettür gelinlik arayışlarının ilhamı olmaya devam ediyor.

 

 

 1. JACKIE KENNEDY

Zamansız ve modern stili ile hatırlanan Jackie Kennedy, Rhode Adası’nda gerçekleşen düğünü için New York’lu bir tasarımcının saten, dantel, tül ve kat kat detaylarla süslediği bir gelinliği tercih etmişti. Bir aile geleneği olarak nesil aktarımı yapan duvağı ise Jackie’nin büyük annesine aitti. Çiçek işlemeli tül duvak 50 yıl sonra torununun düğününde tekrar başroldeydi.

 

 

 1. AUDREY HEPBURN

Audrey Hepburn, oynadığı filmler ve gerçek hayatta giydiği gelinlikler ile her daim kendi stilinin altını kalın bir şekilde çizmektedir. 1954’te aktör Mel Ferrer ile evlenirken tercih ettiği dik yakalı, uzun balerin tarzı ve bilekte biten gelinliği tam anlamıyla o dönemde devrim niteliği taşıyor. Ayakkabının gözüktüğü ve duvak yerine çiçeklerin tercih edildiği bu gelinlik, pek çok yeni stilin önünü açmakta öncülük ediyor.

 

 

 1. ELIZABETH TAYLOR

Bugüne kadar 8 kez evlenen Elizabeth Taylor’ın en unutulmaz gelinliği kuşkusuz ilk tercihiydi. Taylor, “Father of the Bride” filminde giydiği gelinlik tasarımını sevmiş olacak ki Beverly Hills’te Conrad Hilton ile gerçekleşen düğününde de bir benzerini ısmarladı. Kabarık etekli ve yarım metre uzunluğa sahip bol tüllü duvağı ile Taylor unutulmaz gelinler arasında yerini almış oldu böylece.

 

 

 1. BRIGITTE BARDOT

İlk iki evliliğinden sonra gelinlik giymeyi bırakan Brigitte Bardot’un gençliğini ve en duru olduğu zamanları göz önüne seren bu gelinlik unutulmazlar arasında. 1952 yılına kıyasla oldukça sade ve ufak detaylarla hareket kazanan gelinlik değişen onca şeye rağmen halen daha sıra dışı bir gelinlik olarak addediliyor.

 

 

 1. LADY DIANA

Yaşadığı dönemde ve hatta şimdi de her şeyiyle göz önünde olan bir isim Prenses Diana. Gelinliğine ait detayların düğünden önce basına sızmaması için aynı anda dikilen çok sayıda gelinlik içinden en gösterişlisiyle halkın karşısına çıkmıştı düğün gününde. Fakat yine de 140 metrelik duvağı, bir buket olmak için fazlasıyla büyük çiçeği ve şatafatlı gelinliği, Diana Spencer’ın ürkekliğini perdeleyeme yetmiyordu.

 

 

 1. VICTORIA BECKHAM

Victoria Beckham’ın henüz ünlü bir modaevi sahibi olmadan önce giydiği Vera Wang imzalı gelinliği de sıradışı tasarımı ile unutulmazlar arasında yerini alıyor. Geçtiğimiz günlerde hala gelinliğini gardırobunda sakladığını söyleyen Beckham’ın saten tercihi ve kısa saçları onun bugünlerdeki stiline dair ipuçlarını saklar nitelikte.

 

 

 1. KATE MIDDLETON

İngiltere Prensi olan üniversite arkadaşı ile 2011’de evlenerek Cambridge Düşesi ünvanını alan Kate Middleton’ın gelinliği 2000’lerin en büyük merak konusuydu. Gelinin manastır kapısında gözüktüğü o ana kadar sır gibi saklanan tasarım, tam olarak Kate’in zarif siluetini yansıtıyor. Alexander Mc Queen imzalı gelinlik o günden sonra gelinlik tasarımcılarının bir numaralı ilham kaynağı haline geldi.

 

 

 1. ANGELINA JOLIE

Şaşırtıcı olmayan bir evlilik fakat bol sürprizli bir gelinlik. Brad Pitt ve Angelina Jolie’nin 6 çocuğuna ait çizimleri sergileyen sıra dışı gelinlik Atelier Versace imzalı. Önden bakıldığında yalın, ipek bir elbiseyi andıran tasarım, arkasındaki çizimlerle herkesin ilk kez karşılaştığı türden bir gelinlikti.

 

 

Geçtiğimiz yıl evlenen dünyaca ünlü sosyal medya fenomeni Chiara Ferragni’nin düğününde tercih ettiği 2. gelinliği Dior markaydı. Ve en önemlisi Angelina’nınkine benzer bir ilhamı taşıyordu. Fedez’in kendisine yazdığı şarkı sözlerini ve çizimleri gelinliğine işleten Chiara, bu farklı akımın takipçisi olan ilk gelin oldu.

 

 

 1. MEGHAN MARKLE

Son yılların en çok konuşulan gelinliği kuşkusuz İngiltere Kraliyet ailesinin son gelini Meghan Markle’ınkiydi. Nişanlanmasının ardından gelinliğe dair pek çok modaevine dair tahminler yapılsa da karar, sonrasında Meghan ile özdeşleşecek olan Givenchy’den yana verildi. Bugüne kadar gelmiş geçmiş en sade ve az detaylı gelinlik olma özelliğine sahip bu tasarım, sadeliğine yönelik yoğun eleştiri alsa da önemli bir kesimin hayranlığını kazandı.

 

Zaman birbirinden farklı çok sayıda evlilik hikayelerine şahitlik etmiş olsa da hepsinin içinde yer aldığı tek bir ortak payda var o da: yeni bir hayat kurmak, bir arada. Bunun için yalnızca kağıt üstünde değil gelinliğiyle de imza atmak isteyenler için sonsuz sayıda seçenek mümkün şimdilerde. O nedenle iyi bir gelinliğe sahip olmak için gereken ilk şey mutlu olacağına inanmak, 2.şeyse o mutluluğu yakalamak. Gerisi bir peri masalı.

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.