Editör Der Ki: 2019 Sonbahar- Kışının Olayı Tam Olarak Bu

Editör Der Ki: 2019 Sonbahar- Kışının Olayı Tam Olarak Bu


 

Sezon trendleri, şanslıysanız içerisinde size uygun bir ya da bir kaç parçanın yer aldığı uçucu stillerden ibarettir çoğu zaman. Renkli şeffaf yağmurluklar mı? Sokakta onu giymiş iki kişinin karşılaşması için New York Moda Haftasında veya Kopenhag’ta olmanız gerekir. Ya da tüylü ayakkabıların küresel bir tutku halini alması için derin bir tüysüzlüğe maruz kalmaktan başka sebep yoktur.

 

Fakat müjde! Sonbahar kış sezonu bu sene 2019’da bolluk, çeşitlilik ve giyilebilirlik vaad ediyor. (Bunun içten edilmiş bir trend follower duası olduğu muhtemel). Niş beğenilerin tesadüfi kesişimine muhtaç olmaksızın farklı stillerden parçalar bu sezon ön planda. Minimalistseniz, seveceğiniz çok şey var. Eğer maksimalistseniz yine bu sizin için oldukça epik bir zaman. Rengi seviyorsanız, harika! Eğer renkten nefret ederseniz, muhteşem! İşte 2019 sonbahar kışın olayı tam olarak bu.

 

             

Ateş Alevi Ve Sevimli: Kırmızı ve Pembe 

 

2019 Emmy Ödül Töreni’nde Mandy Moore’un Susan Kelechi Watson ile birlikte attığı kahkahanın önüne geçen tek şey kuşkusuz ki ikiz stilleri. Kırmızı ve pembe çarpışması sonbahar renkleri arasında bu sezon ayrı bir başlık olarak açılıyor. Moda evlerinin farklı ton geçişleri ile koleksiyonlarına eklediği bu iki renk, “renk!” diye bağıranları “dans”a çağırıyor.

 

 

Deri Bildiğimiz Gibi 

 

Net a Porter Satınalma Direktörü Elizabeth van der Goltz’a göre bu sezon deri parçalar dolaplarımızda kilit oyuncu haline gelecek. Üstelik şimdi daha erişilebilir bir şekilde fiyatlandırılıyor ve stiller genişleyerek tüm yıl boyunca giyilebilecek bir hale dönüşüyor. Nanushka’nın önderliğinde yükselen suni deri trendi diğer moda evlerinin satın almalarını da doğrudan etkiledi ve deri kendi mikro trendini yaratarak o anın malzemesi haline dönüşüverdi.

 

 

Siyah Zemin - Mevsim Kış- Açan Çiçek

 

Çiçek deseninin yaz aylarına zımbalanmış sıkı bir tutsaklığı vardır. Belki de yoktur. Siyah zemin üzerindeki tropikal çiçekler kış gardıroplarında her zamankinden daha büyük şekilde açıyor. 40’ların dans elbiselerinden gelen ilham, klasik Erdem dokunuşları, Alessandra Rich feminenliği ve Miu Miu nostaljisi ile bir araya geliyor. Özellikle ultra feminen temalarda çiçek desenlerinin önemli bir stil yükselticisi olduğu göz ardı edilemez.

 

 

 Tereyağından Renk Çeker Gibi

 

Man Repeller’in moda Editörü Harling Ross’un başlattığı mikro bej trendi, şu anda her yerde karşımıza çıkan tereyağı sarısı halini aldı. Bu ton, örme stillerden, gece kıyafeti ve dış giyime kadar pek çok moda evinin baştan ayağa görünümüne yepyeni bir palet sundu. Bu renk minimalistler için ideal bir alternatif. Bu ton klasik siyah ve bej tonlarından sıkılanlar için kıyafete fazla katman vermeden görünümü silik bir dokunuşla havaya kaldırıyor.

 

 

 Puf Puf Kabaran Kollar

 

Bu sezon omuzdan aşağıya şişerek düşen kollar çeşitli şekillerde karşımıza çıkıyor. Omuzda toparlanmış, dirsekte kalmış ya da bileklere kadar sönmeden ilerleyen kollar... Emilia Wickstead ve Givenchy podyumlarında sempati kazanan balon, karpuz ya da adı her neyse puf kollar kış kollarına havalı bir rütbe getiriyor.

 

 

Peluş Sıcaklığı 

 

How I Met Your Mother izleyicilerinin Ted hakkında muhakkak hatırlayacağı bir “Teddy Bear” esprisi vardır. Burada geçen teddy bear geçen kışa göre popülaritesini %1000 arttıran peluş montlar. Kürke alternatif kabarık tombul montlar sonbahar kış sezonunun en giyilebilir parçalarından biri. Nötr renkler eşleşmeler için kolaycı bir çözümken renkli peluşları 2. ya da 3. yedek palto tercihlerine bırakmak gardrop önü buhranının önüne geçecektir.

 

 

Her An Harekete Hazır

 

2017 itibariyle süre gelen faydacı görünüm yükselişi 2018 kışının satış rakamlarına yansımıştı. Perakende devleri işçi tulumu ve sadeleşmiş militer parça satışlarının bir önceki yıla göre %50’yi aşan oranlarla arttığını söylüyor. Savaş havası ve her an harekete geçmeye hazır maskülen detaylar bu kış da görünür halde.

 

 

 Silik Mor Lila

 

Mor herkes için vazgeçilmez bir renk değil, evet. Ama 2019 sonbahar kış podyumları cesur bir mor sıçramasına zemin oluşturuyor. Dries Van Noten ve Comme des Garçons da dahil olmak üzere büyük isimler bu renk tonunun arkasında durdu. Karşınıza çıkacak mor merkezli giysilerin çoğu morun en açık tonu olan lila üzerinde dursa da aslında hepsi açıktan koyuya doğru bir mor spektrumuna da sahip. Bu siyah, kahverengi, beyaz ya da mavi gibi klasik olmak için ortaya atılmış yeni bir mor iddiası. Başarılı olur mu bilinmez.

 

Editör Der Ki: 2019 Sonbahar- Kışının Olayı Tam Olarak Bu

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.