Baştan Ayağa Kırmızı

Baştan Ayağa Kırmızı


 

Matrix’te Morpheus’un Neo’ya sistemi anlattığı sırada, tamamı siyah giyinmiş kalabalığın içinde beliren kırmızılı kadının Neo’nun dikkatini dağıttığı o sahneyi belki hatırlarsınız. Akıl çelen bir virüs figürüne bürünmüş Ajan Smith’den başkası olmayan o kadın, neden kırmızı giyinmişti sizce?

 

 

Korkmayın, filme atfedilen onlarca komplo teorisine bir yenisini eklemek değil bu yazının maksadı. Arka fonda “Memleketim” şarkısı çalarken kırmızılı bir Müşerref Akay silueti hatırlamak ya da yılın son günü kırmızı döpiyesle haber sunma klişesinden dem vurmak hiç değil. Bu, iyiden iyiye aşina olduğumuz baştan ayağa aynı renk giyinmenin kırmızı versiyonundan bahseden bir yazı yalnızca.

 

Gucci, Balenciaga, Valentino SS 2019

 

Bej tonlarından sonra bu senenin podyumlarını güneşin her tonuna boyayan tasarımcılar, gün batımını da es geçmiyor. Kırmızının çeşitli tonlarına rastladığımız şovlarda, Gucci’nin çoraptan kabana kırmızı görünümü ya da bilim kurgu gerginliğini defilenin her anında hissettiren Balenciaga’nın maskülen kombinasyonu bunlardan sadece birkaçı. Fakat bu yıl öncekilerden farklı olarak rahatlatan başka bir kırmızı görüyoruz. Kırmızının iddialı, vahşi ve alışılagelmiş tüm putlarını yıkan ve ona sakin bir mizaç katan yepyeni bir renk deneyimi.

 

 

Bir rengi baştan ayağa giymenin birkaç kestirme yolu var. Elbise giymekse bunlardan ilk akla gelecek olan. Kumaş kalitesi, bu gibi tek parça kıyafet seçimlerinde görünüm hakkında doğrudan fikir veren en önemli unsur. Kırmızı gibi güçlü bir rengin bir parçada boydan boya var olması onun kumaş kalitesi ile öne çıkması için yeterli. O nedenle bu tarz seçimlerde abartılı ve görünürlüğü yüksek aksesuar kullanımına ihtiyaç yok.

 

Elbiselerle benzer etki gücüne sahip tulumlar, kırmızı ile ideal bir davet giysisi haline dönüşebilir. Bu gibi durumlarda maskülen detaylar, görünüm içerisinde iyi bir kontrast yaratacaktır. Böylece kırmızıyı tercih etmenin cesaret ile değil kişisel tercih ile ilişkilendirilmesinin de önü açılabilir. Başörtüsü kırmızı seçildiği görünümlerde, bütündeki diğer parçalar da göz önüne alınarak bej tonları, kum rengi, acı kahve, siyah ya da açık gri seçenekler de yer alabilir.

 

 

Uzun kabanlar ya da trençkotlar tek parça ile bütün bir duruş sergileyeceği için kolaylık sağlıyor. Tek renkli görünüme farklılık katmak için renkli çantalar, bir parça havayı ağırlaştırmak için ise kırmızı ile iyi bir takım olan gold aksesuarlar iyi birer alternatif.

 

 

2019’un öne çıkan trendlerinden olan renkli takım elbiseleri ise kırmızı ile denemenin tam zamanı. İlk takımınızı kırmızı bir renkte seçmediğiniz sürece, bu tarz bir kıyafet, stil sahibi biri olarak tanınmak için doğru adım. Yok gibi gözüken bir makyaj ve nude tonlarındaki rujlar vurgu dağılmasının önüne geçer, görünümü zenginleştirir. Kırmızı varsa geriye kalan her ayrıntı sakin ve doğal olmalı.

 

Duygulara etkisi böylesine yüksek bir rengin zamanla zihni yorması muhtemel. O nedenle bazı ufak hileler renge olan toleransı arttırır. Örneğin farklı dokular duruşa yeni bir soluk kazandırmak için iyi bir yöntem. Bunun için fütüristik kumaşlar krep, tül ya da satenin meydana getireceği demode etkiyi silmeye yardımcı olur. Deri parçalar da bu konuda kurtarıcıdır. Özellikle görünümün geri kalanı feminen izler taşıyorsa deri her zaman işe yarar.

 

Buraya kadar olan çeşitli yöntemler kalbinizi çalamadıysa, bir de bunu deneyin. Günlük kıyafetlerinizi kırmızı seçin. Badi Ekrem eşofmanı ya da hafta sonu buluşmalarındaki casual denimler, bu rengi kırmızı halı davetlerinden gün ışığına doğru çekecektir. Kıpkırmızı bir siluet size uymuyorsa şayet; bordodan destek alarak ton-sür ton yapmak da iyi gelecektir. Önemli olan kırmızının doğru tonlarını yakalamak. O nedenle nar çiçeğini bu bahiste ailenin görüşmediği bir akrabası olarak sayın.

 

Herkesin hayatının bir döneminde bu renge kendini kaptıracağı söylenir çoğu zaman. İçine derin anlamlar yüklenir. Musibetlerin sebebi ya da olmadık adetlerin muzdaribi olur en iyi ihtimalle. Sonradan pişmanlık verecek yanlış uygulamalardansa ya da Matrix’in içindeki sanal canavar gibi algılanmaktansa onu kendi stilinize adapte etmeyi deneyin. Çünkü enerjisi doğrudan kana karışan bu renk şans verilmeyi hak ediyor.

 

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.