Atına Atlayıp En Yakın Hana Gidecekler İçin Pelerin

Atına Atlayıp En Yakın Hana Gidecekler İçin Pelerin


Marvel’in fantastik öyküsü Pelerin ve Kama’yı çizgi roman severler hatırlayacaklardır. Kötüleri pelerini ile karanlıklara götüren Gölge için kıyafeti; dağıttığı adaletidir. İnsanlığın tekamülü ile paralel şekilde evirilen giysilerden biri olmasına rağmen pek değişmeden bugünlere kadar gelen pelerinler; tarih boyunca daima böyle fantastik ve eksantrik hikayelerde yer aldılar. Kimi zaman bir yargı aracı kimi zamansa bir masal kahramanının üniforması olan bu parça, en çok 1200’lü yılların Orta Çağı’nda olmazsa olmaz bir dönem figürüydü. O zamandan bu zamana daima hikâyenin en sıra dışı karakterleri ile özdeşleşen pelerinler, 2019 yılında da kendilerine yeni masallar yazmaya çalışıyor.

                                                                                                                                                                                                                         Erdem, Fendi

Tasarımcılar, bir jean bir sweatshirt giyerek yürünen şehir kaldırımlarının gerçekliğini görmezden geliyor olacaklar ki bu sezonda da koleksiyonlarına ekledikleri pelerinler ile süper kahramanlık ya da prenseslik arasında bir seçim yapmamızı istiyor gibi görünüyorlar.

                                                                                                                                                                                 Fendi, Erdem, Givenchy

 

Koleksiyonundaki birbirinden farklı 3 adet pelerin ile Fendi, bu trendi en çok sahiplenenlerden biri olmaya aday. Fendi’de yer alan keskin hatlı ve kalıp gibi duran pelerinler, Erdem ve Givency’de de podyuma sakin renklerle yansıdı. Özellikle Erdem’in ekose pelerin ve yüzü örten puantiyeli tül ile katmerlediği vintage görünüm, renkli sahnelerin üzerine zihinde siyah beyaz bir efekt ekleme isteği uyandırıyor. Givenchy’nin klasik bir trençkottan dönüşüme uğrayan pelerini ise ofis stili için fazla masalsı, masallar içinse fazla ciddi duruyor.

                                                                        Salvatore Ferragamo, Alberta Ferretti, Nina Ricci

Harry Potter’ın Melez Prensi Severus Snape’i (RIP Alan Rickman) ve onun siyah cüppelerini anımsatan podyum görünümleri, pelerinin podyumdan sokağa inişini yine zorlaştırıyor. Eğer birazdan pelerininizi savurup içinden Karaağaç yapımı bir asa çıkarmayacağınız bir dünyada yaşıyorsanız –ki maalesef yaşıyoruz- o zaman kendi gerçekliğimize dönmek iyi bir fikir olabilir.

                                                                                  Off White, Christian Dior, Salvatore Ferragamo

Off White ve Dior koleksiyonlarındaki sportif çizgileri olan parçalar, biraz panço biraz pelerin izleri taşıyor. Giysinin masalsı görüntüsünü günlük hayata adapte etmek için kullanılan fermuarlar ve kapitone detaylar, başka bir dünyaya aitmiş gibi görünmenin önüne geçemiyor.

                                                      Isabel Marant

Isabel Marant koleksiyonunda olduğu gibi pelerinin bohem izler taşıyan battaniye edalıları ya da etnik çizgiler içeren 70’ler esintili sürümleri, bu parçanın giyilebilir yorumları olarak karşımıza çıkıyor. İstanbullu Gelin’in Süreyya’sını anımsatan bu tarz pelerinler, kovboy botları ve folklorik aksesuarlarla birlikte nitelikli bir uyum yakalıyor.

Muhafazakar giyim de dahil olmak üzere zaman zaman sokak stilinde yansımalarını görebildiğimiz pelerin, şansını bu sene de denemeye kararlı. Modernize edilmiş ve 21. yüzyıla ait gibi duran tasarımlara pek sık rastlanmasa da toprak tonlarındaki trençkottan bozma versiyonları; Orta Çağ etkisinin en az süper kahramanlık güçlerinin ise en zayıf olduğu halleri. Pelerin konusunda kararlı olanlar onun ciddiyeti elden bırakmayan bu yorumu ile hakikati arayan bir Gadget olarak yola çıkabilirler.

Test Foto Başlık
Atına Atlayıp En Yakın Hana Gidecekler İçin Pelerin
Atına Atlayıp En Yakın Hana Gidecekler İçin Pelerin
Atına Atlayıp En Yakın Hana Gidecekler İçin Pelerin
Atına Atlayıp En Yakın Hana Gidecekler İçin Pelerin
Atına Atlayıp En Yakın Hana Gidecekler İçin Pelerin

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.