2021 Milan Moda Haftası Ve Kışlıkları

2021 Milan Moda Haftası Ve Kışlıkları


Fendi, Prada, Gucci, Versace, Valentino… İtalyan modaevlerinin listesi neredeyse sonsuza uzanır. Dünyanın farklı yerlerinde her yıl düzenlenen dört büyük moda haftasından biri olan Milan Fashion Week (2021FW) bu hafta sona erdi. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen etkinlik süresince “koronavirüs ve salgın” konuklar arasında yeni yeni konuşulmaya başlanmış iki yeni kelimeydi.

 

Salgının İtalya’da yayılmasının müsebbiplerinden biri olarak gösterilen şovlar ve Giorgio Armani’nin gösterimini iptal etmesi kitlesel tedirginlik yarattı, üstelik bu iptal tarihte bir ilk. Bugüne gelecek olursak yaşananlardan bu yana çevrimiçi de olsa Milano Moda Haftası geçtiğimiz günlerde gerçekleşti.

 

Milano, tam manasıyla modanın en’lerinin merkezi. Orada Prada, Miu Miu, Moschino, Gucci, Etro, Versace abartıya abartı katıp maksimalizmi doruklara çıkarırken; Emporio Armani, Valentino, Fendi ya da Max Mara rafine kumaş ve zamansız tasarımın adresi olmakta ısrarcı.

 

 

WE ARE DENIM WHO ARE YOU?

 

Sosyal mesafeyi korumaya ve evden çalışmaya bir hayli alışmışken, stili ve trendleri boş verip; kendimizi pijamanın kollarına atmak muhtemel tabii. Blazer ceketler ve klasik ayakkabıların yerini eşofman altları ve terlikler almış olabilir ama ne olursa olsun -bu bir göktaşı yağmuru ya da velev ki bir doğal afet olsun- tahtı sarsılmayacak tek bir şey var: denim pantolonlar, jeanler, kotlar ya da dümdüz pantullar. Milan Fashion Week’te cigarette kesim vintage jeanler ve patchwork örneklerinin ideal örnekleri ile doluydu. Tamamlayıcısı ceketlerden bahsetmeye gerek var mı?

 

 

İTALYAN İŞİ

 

İtalya, deri uzmanlığı ile dünyanın en iyi bilinen markalarından bazılarını üreten yüksek modanın başkenti. E bu durumda moda haftasının çok tercih edilenlerinden birinin deri olmasına şaşırmamak gerek. Bir bahar klasiği ve kurtarıcı parçalardan olan deriler güneşte bunaltmayan, serin serin esen rüzgarda üşütmeyen, “mont beni” aylarının kurtarıcısı.

 

 

DADDY COOL

 

80’lerin şatafatlı ve abartılı dünyasından kopup gelen vatkalı ceketler güncel uyarlamaları ile Milano sokak görünümleri arasında yerini aldı. Keskin köşeli karakterli bir ceket, omuzlardaki vatkalardan sebep yarattığı güçle “yıkılmadım ayaktayım” demenin bir yolu olabilir mi?

 

 

SİYAH GİYİNCE NE OLUYORDU?

 

Kimine göre kolaycılık; kimi için özgüven ibaresi baştan ayağa siyah giyinmek. Genellikle ne giyileceğine karar veremezsiniz, siyah giyerim diye düşünseniz de monokrom giyinmek görünenin aksine uygulaması zor bir stil (Monokrom için detaylı bilgi burada). Katılımcılar ise biz bu işte ustayız demenin bir yolu olarak siyah monokrom giyimde spor ve klasiği, desenli ve düzü bir araya getirerek moda haftası boyunca rengin her yönünü sergiledi.

 

 

FUTBOL İÇERMEYEN TAKIM FANATİZMİ

 

Dresscode deyince ilk akla gelen üniforma takımlar, terziliği seven İtalyanlar için resmi ortamlarla sınırlı kalmayan gündelik bir parça. Takım elbise derken siyah ya da lacivert kumaştan jilet gibi ütülü bir giysiyi kastetmiyoruz. Sonuçta altı ve üstü aynı yapılmış her şey takımdır. Omuzlardan taşan ceketler, şalvar kesim bol pantolonlar...

 

Bu sezon boyutlara ve kesimlere takılmadan yolunuza devam edin. Sıkıcı olmakla suçlanan takım elbiseler artık beraat etti diyebiliriz. Ohh!

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.