Yüksek Moda Podyumlarına Yaş Sınırı

Yüksek Moda Podyumlarına Yaş Sınırı


 

Moda haftaları, yüksek moda podyumlarında yürüyen mankenler için hem kariyer ideali hem de bir anı bile boş geçmeyecek yoğun günler demek. Bu organizasyonlar içerisinde yer alabilmek manken adayları için büyük başarı. Buna karşın kısıtlı zaman, kusursuzluk algısı ve kalabalık bir grupla uyumlu performans gösterme zorunluluğu gibi sebepler, bu dünyanın cazibesini gölgelendiren gerekçeler. Bütün bu karmaşa içerisinde ise zaman zaman yaşı 14’e kadar düşen mankenler de yer alıyor. Bugüne kadar pek çok modaevi çekimlerinde ve sahnesinde 18 yaşın altındaki mankenlere yer verdi. 

Model Ondria Hardin, 14 yaşında Marc Jacobs, 15’inde Chanel sahnesindeydi. Naomi Campbell ve Kate Moss gibi isimlerin podyuma adım atma yaşı da yine 14. Şu anda sektörün gözde isimlerinden Kaia Gerber ise 16 yaşından beri yüksek moda için yürüyor.

 

Sektörde meydana gelen normalleşmeye karşın geçtiğimiz günlerde Gucci, Saint Laurent, Balenciaga ve Alexander McQueen gibi markaların bağlı bulunduğu Kering şirketi, yetişkin olmayan kızların bundan böyle kendi sahnelerinde yer almayacağını duyurdu. Kering, bu kararı hem ergenlik çağındaki modelleri hem de bu modelleri gören tüketicileri korumak adına aldığını söylüyor. Konuya ilişkin Kering CSO’su Marie-Claire Daveu, “18 yaşını aşmış mankenlerin psikolojisi ve ruhsal olgunluğu bu mesleğin ritim ve taleplerine daha uygun.” diyerek kararın kendileri için sebebini açıkladı.

Modellerin sağlıksız kilolarını korumak için yoğun baskı altında kalmaları ve bu durumun yeme bozukluklarına yol açması sektördeki kadınların karşı karşıya kaldığı en büyük tehlike. Genellikle şov boyunca kıyafetlerini mahremiyet olmadan değiştirmek zorunda kalmaları ise onları rahatsız eden bir diğer durum. 18 yaş altı mankenlerin bu gibi durumlarda taciz ve uygunsuz hareketlere karşı savunmasız kaldığı durumlar yaşanabiliyor. Öte yandan, yetişkin olarak sunulan son derece zayıf genç kız görüntüleri, gerçekçi olmayan güzellik standartlarının oluşmasına da katkı sağlıyor. 

Bu düzenleme önceki yıl ‘Vogue’un çekimlerinde 18 yaş altı manken kullanmayacağı’ kararı ile birlikte sektörde kadın bedeni konusunda bilinçlenme adımlarının atılmaya başlandığını gösteriyor. Louis Vuitton ve Christian Dior gibi markalarsa bu kararın çoktan destekçisi. Bundan böyle sıra, yüksek modanın diğer oyuncularında.

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.