Vogue Arabia'nın Nisan Üçlüsü

Vogue Arabia'nın Nisan Üçlüsü


Geçtiğimiz yıl İngiliz Vogue’un kapağında farklı etnik kökenlere sahip çeşitli kadınların görülmesinden sonra tamamıyla başörtülü kadınlar bir tabuyu yıkarak ilk kez Vogue Arabia’nın 2019 Nisan kapağı için objektif karşısına geçti. Böylece sektörün muhafazakar modelleri Halima Aden, Ikram Abdi Omar ve Amina Adan, Vogue tarihinde bir ilke imza atmış oldu.

Txema Yeste tarafından çekimleri gerçekleşen ve Vogue Arabia moda direktörü Katie Trotter tarafından stillendirilen üçlü, muhafazakarlığı ve bir kadının kendi özgür seçimlerine bağlı olarak ortaya çıkan “kendi vücudunu ve kurallarını” ön plana çıkardı.

Bu Ikram Omar ve Amina Adan’ın ilk Vogue kapak deneyimiydi, Halima Aden içinse ikinci. 2018 yılındaki İngiliz Vogue kapak çekiminde Aden, başörtülü Müslüman kadınları temsilen yer almıştı. Aden “Başörtüsü takmak bir kadının kendi kişisel tercihidir. Bu durum onu diğer Müslüman kadınlardan daha iyi ya da kötü yapmaz. Bu bana yalnızca tevazu ve güç veriyor.” diyerek dergi içinde başörtüsü hakkındaki düşüncelerinden bahsetmişti.

Modeller, sadece başörtülü kadınlara değil tüm Müslüman kadınlara karşı oluşan önyargıları kırmayı hedefliyorlar ve herkesi inandıkları şeye karşı dik durmaya teşvik etmek istiyorlar. Buna destek olmak isterseniz sosyal medyadaki #mychoice etiketi bu hareketi sembolize ediyor.

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.