Roma'dan Geçenler Bu Vintage Noktalara Uğrasın!

Roma'dan Geçenler Bu Vintage Noktalara Uğrasın!


 

İtalyanların giyim kuşamına ve aksesuara ne kadar düşkün olduğunu bilmeyen yoktur. Siz de Roma’yı dünyaca ünlü pahalı markaları ile mi biliyorsunuz ya da moda akımlarının doğduğu başkent olarak mı görüyorsunuz? O halde bildiklerinizi unutun. Roma bit pazarları ve ikinci el dükkanları ile tüm moda akımlarını, en ünlü markalarını uygun fiyata bulabileceğiniz rengarenk bir cennet, vintage sevenler için adeta bir mabet. Roma’nın ünlü alışveriş caddelerini, haute couture mağazalarını turladıktan sonra bir de ikinci el dükkanlarına ve bit pazarlarına göz atmalısınız. Roma’nın en ünlü merkezlerinde kurulan pazarlara sabah erkenden gidip halkın arasına karışabilir, sıradan bir Romalı gibi herhangi bir cafede ayaküstü kruvasan eşliğinde double espressonuzu yudumlayıp kahvaltıyı hızlıca geçiştirip bu keyifli alışverişe başlayabilirsiniz. İşte Roma’nın en ünlü ikinci el dükkanları ve bit pazarları!

 

 

Porta Portese

 

Pazar günleri 6.30-14.00 arasında Trastevere’de kurulan Porte Portese Avrupa’nın en ünlü sokak pazarı olarak biliyor, şehrin de en büyük bit pazarı aynı zamanda. Her ne kadar 6.30 gitmek için erken bir saat olsa da pazarın büyüklüğü ve ürün çeşidini düşünerek 9.00’dan sonraya kalmamanızı tavsiye ediyoruz. Pazar çok büyük. Binin üzerinde tezgah var, birçok orijinal ürünü bu tezgahlarda bulabilirsiniz. İtalyan derisi ayakkabılar, çantalar, gözlükler, ünlü markaların ceketleri, yün kabanlar ve birçok kaliteli kıyafet… Pazarda 1-5 euro aralığında ihraç fazlası kaliteli kıyafetler bulmak mümkün. Öte yandan sahte ürünler konusunda dikkatli olmakta fayda var. Pazarın replika konusunda Eminönü’nü aratmayan kısımları da mevcut. Kıyafet, ayakkabı ve aksesuarın yanı sıra eski kitaplar (çoğunluğu İtalyanca), plaklar, ev eşyaları, oyuncak, takı, alet edevat, eski haritalar ve antika ürünler bulabilirsiniz. Elbette pazarlık etmeyi unutmayın.

 

Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Viadi Porta Portese, 00153 Roma, İtalya
  • Ziyaret Saatleri : Pazar günleri 06:30 – 14:00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Borghetto Flaminio

 

Borghetto Flaminio, Porte Portese kadar büyük değil fakat çok daha şık olduğunu söyleyebiliriz. Pazar eski bir otobüs garında kuruluyor ve kapıda 1.6 euro ödeyerek içeri girebiliyorsunuz. Romalılar arasında çok popüler olan pazarın ürün yelpazesi de oldukça geniş; ikinci el değerli giysiler, çantalar, şapkalar, ayakkabılar, takılar, gümüş ve kristal eşyalar bunun yanında kitap, dergi ve antika ürünler de bulunuyor. Romalı şık kadınlara ve İtalyan stilinin öncüsü beylere bu pazarda alışveriş yaparken rastlamanız çok mümkün.

 

Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Via Flaminia, 32, 00196 Roma, İtaly
  • Ziyaret Saatleri : Pazar günleri 10.00– 19.00 arasında ziyaret edebilirsiniz

 

Via Sannio

 

San Giovanni Kilisesi’nin arkasında kurulan Via Sannio, şehirdeki ünlü bit pazarlarından. Çok merkezi olması nedeniyle turistlerin de oldukça ilgisini çekiyor. Düşük fiyatlı ikinci el kıyafet, aksesuar ve ayakkabı bulabilir, antika eşya ve plaklara da rastlayabilirsiniz.

  • Ziyaret Saatleri; Hafta içi öğlen 2’ye cumartesileri ise akşam 5’e kadar ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Twice Vintage Shop

 

Trastevere’nin merkezinde bulunan dükkânda parçalar geçmişten olsa da, günün trendlerine son derecece uygun. Ünlü markaların ve tasarımcıların çok sayıda eşsiz parçası bulunuyor. Kullanılmış ürünlerin yanı sıra hiç kullanılmamış vintage ürünler de oldukça fazla. Örneğin modern militar bir parçanın yanında çok şık topuklu İtalyan derisi bir ayakkabı göze çarpıyor. Ayrıca Twice Vintage Shop vintage gözlük sevenler için adeta bir cennet. Ünlü İtalyan markaların gözlüklerini uygun fiyatlarla bulabilirsiniz.

 

 

Omero & Cecilia Vestiti Vecchi

 

Dükkanın ismi İtalyanca eski kıyafetler demek olan “vestiti vecchi” den geliyor. 1976’da vintage sever çift Omero ve Cecilia tarafından kurulmuş, sadece eski kıyafetleri değil ana akım mağazalarda bulunamayacak “giyilebilir sanat” olarak adlandırılabilecek eşsiz parçaları topluyorlar. Vintage el yapımı ayakkabılar, elbiseler, gömlekler, çantalar ve askeri kıyafetler dikkat çekiyor dükkanda nereye bakacağınızı şaşırıyorsunuz Omero yıllar önce Teksas’a yolculuk yapmış ve rüstik Amerikan tarzından ilham almış. Dükkânda bu etkiyi görebiliyorsunuz. Hedefiniz gerçekten el yapımı, stil sahibi ve dönem ürünü bir parça bulmaksa doğru yerdesiniz.

 

 

 

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.