Met Gala 2019 Kostümleri Ve

Met Gala 2019 Kostümleri Ve "Camp"in Çadırla Olan İlgisizliği


 

Moda ile alakanız yalnızca fonksiyonellik üzerine kurulu ya da bazanızın altı küçük çaplı bir servet değerindeki moda dergileri ile dolu olsun. Bugünlerde Met Gala’yı ıskalamış olmanız mümkün değil. Moda sayfalarının dışında lohusa anne gruplarındaki cosplay’ler ya da mizah sayfalarındaki eğlenceli benzerliklere kadar gala ve kostümleri sosyal medyayı kuşatmış durumda. Peki esasında nedir bu Met Gala?

 

Aslında bunun ne olduğunu beğenilerinizi takipte olan akrabalara anlatmak isterseniz, kısaca bu bir kermes. Evet evet hayır olsun diye yapılan sembolik biletlere fahiş tutarların ödendiği klasik bir yardım etkinliği. Fakat bir farkla. Burada karşılaşılacak şey ne sarma ne çeyizlik bir lif ne de tabldot bir kahvaltı tabağı. Buradaki bütün sır temada. 1948'den beri her yıl New York Metropolitan Sanat Müzesinde, Kostüm Enstitüsü tarafından belirli bir konsept ile düzenlenen organizasyon, esasında moda sergisinin açılış gecesi. Mayıs ayının ilk haftası serginin açılışı gerçekleşir ve sergi Aralık’a kadar ziyarete açık kalır. Gecenin amacı ise tamamıyla toplumun kalbur üstü kesimini bağış yapmaya teşvik etmektir. Tabi işin bir de şov business kısmı var fakat oraya henüz gelmedik.

 

1995’ten bu yana etkinliğe, Vogue’un baş editörü Anna Wintour başkanlık ediyor. Onun yanı sıra toplum üzerinde rakamsal ve duygusal olarak etkinliği bulunan sanat, moda ve spor dünyasından ikonik figürlerse Wintour’a o gece eşlik ediyor. Bugüne kadar Beyoncé, Taylor Swift, Katy Perry, Amal Clooney ve Rihanna ev sahiplerinden birkaçıydı. Bu yıl ttkinliğin 71. yıldönümünü kutlayan Met Gala 2019’un eş başkanları ise Lady Gaga, Alessandro Michele, Harry Styles ve Serena Williams’dı.

 

 

Gelelim 2019’un meşhur teması “Camps: Notes on Fashion”a. Fakat öncesinde geçmiş yılların epik temalarını hatırlamakta fayda var. Örneğin 2001 yılındaki “Jacqueline Kennedy ve Beyaz Saray Yılları” teması dahilinde Hillary Clinton’ın giydiği leopar desenli kostümü ya da 2006 yılındaki “Anglomania: İngiliz Modasında Gelenekler ve İhlaller” teması için Sarah Jessica Parker’ın seçtiği ekose desenli elbiseyi ya da Zendaya’nın 2016 yılında “Teknoloji Çağında Moda” temasına uygun bir biçimde tercih ettiği fütüristik ve yalın elbiseyi... (Disney prensesinin emekleme dönemleri)

 

Organizasyonun teması olan “camp”a dönecek olursak bunu asla ilk akla gelen anlamı ile düşünmemek gerek. Aksi takdirde Bella’nın basen çatlaklarını ortaya çıkararak içimize su serpen taşlı Moschino elbisesi ya da Kim Kardashian’ın ıslakmış gibi ama kuru, çıplakmış gibi ama değil Thierry Mugler kostümü baştan sona yanlış bir tercih gibi gözükecektir. Oysa buradaki “camp”, Amerikalı düşünür Susan Sontag'ın 1964 tarihli makalesinde “doğal olmayana aşk: yapaylık ve abartı” olarak tanımladığı bir kavramdan ibaret. Yani moda kullanış için değil yalnızca moda için. Hoşgeldin endüstrinin 2. Dönem Tanzimat yılları.

 

 

Bu bilgi ile bakıldığında “camp” teması altında düzenlenen organizasyon için Lady Gaga'dan daha uygun bir aday yok gibi gözüküyor. Gecede üst üste giydiği kostümlerinden arınarak sergilediği 4 farklı görünümle dahi Gaga, tam bir “camp” kızı olduğunu tekrar hatırlattı.

 

 

Mübalağa ve ironinin üstadı Virgil Abloh tasarımları ise gece boyunca Emma Stone ve Sophie Turner olmak üzere 5 farklı kişi üzerindeydi. Doğruyu söylemek gerekirse tasarımlar sürprizlerle dolu katılımcılara göre nispeten gösterişsiz ve yetersizdi. Fakat Billy Porter’ın 6 erkeğin omzunda taşınan bir tahtla altın kanatlarla sergi alanına giriş yapacağını kim tahmin edebilirdi ki? Ya da Katy Perry’nin süslü bir avize formundaki Moschino’sunu, Jared Leto’nun Gucci’nin tüm absürdlüğünü yansıtan kırmızı takımını kendi kafasını elinde taşıyarak tamamlayacağını ve Zendaya’nın Tommy Hilfiger ile çıtayı arşa çıkararak hazırladığı renk değiştiren Cinderella kostümünü. Üstelik stilisti Law Roach’ın peri anne kostümü ve değneğiyle birlikte. Bu sınırları zorlayan bir tahmin yeteneği ister.

 

 

Tabi konsept ne olursa olsun kendi duruşundan ödün vermeyerek bu özel geceyi klasik bir kırmızı halı kategorisine koyanlar da yok değildi. Emily Blunt’un 510,000 altın payet ve 1,344 altın kristalle kaplı elbisesi karşısında anlamsız kalan terzilikler hani. Bu bir yanlış anlama mı yoksa gece sonrasında sosyal medyayı ele geçiren mizah sayfalarının iğneleyici hicvinden kolay yollu bir kaçış mı bilinmez. Ama bilinen tek şey bunun bilindik bir fon toplama etkinliğinin çok ötesinde kutsal bir moda ayini hükmünde olduğu. Üstelik ona tapmaya gerek duymaksızın saygı çerçevesinde hayranlık uyandıran bir ritüel gibi. Özetle Met Gala 2019 çok iyiydi.

 

Met Gala 2019 Kostümleri Ve
Met Gala 2019 Kostümleri Ve
Met Gala 2019 Kostümleri Ve
Met Gala 2019 Kostümleri Ve
Met Gala 2019 Kostümleri Ve
Met Gala 2019 Kostümleri Ve
Met Gala 2019 Kostümleri Ve
Met Gala 2019 Kostümleri Ve
Met Gala 2019 Kostümleri Ve
Met Gala 2019 Kostümleri Ve
Met Gala 2019 Kostümleri Ve
Met Gala 2019 Kostümleri Ve
Met Gala 2019 Kostümleri Ve
Met Gala 2019 Kostümleri Ve
Met Gala 2019 Kostümleri Ve
Met Gala 2019 Kostümleri Ve
Met Gala 2019 Kostümleri Ve
Met Gala 2019 Kostümleri Ve

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.