Mehry Mu x Yorganlar Fora

Mehry Mu x Yorganlar Fora


 

Geleneksel el işçiliğinin nadide parçalarından saten yorganları, çeyiz sandığının içinde gördük, misafirliğe gittiğimiz evde üzerimize örttük fakat çanta olarak görmeyi açıkçası pek ummuyorduk. Bilseydik ki bir gün giyilebilir hale dönüşecekler; baza altında solup gitmesine müsaade etmeden, en parlak sarısından, kırmızısına biz de çanta yapar takardık kolumuza. Öğrendik. Ayça Sarc ve Mehry Mu iş birliği öğretti.

 

2018 yılında instagram storylerini kaplayan boy boy yorganların müsebbibi "Yorganlar Fora" sergisinin küratörü Ayça Sarc’ın bu fikri aslında gönül el vermeyen bir olaya dayanıyor. Sarc’ın Teşvikiye’de müşterisi olduğu yorgancı İsmail Dursun, saray yorgancıbaşısı Osman Nuri Efendi’nin torunu ve 2014 yılında yorgancılığı talep düşüşüne bağlı olarak ekonomik nedenlerle aniden bırakıyor. Ustası kolay yetişmeyen bu zanaatin ansızın bitmesine ve belki de yok olma tehlikesine gönlü razı olmayan Sarc, bir sergi açmaya karar veriyor. Kendi tasarladığı yorganları bu atölyede ürettirerek ve zanaate sanat efekti vermeyi başarıyor.

 

Yorganlar Fora'nın gördüğü büyük ilgi, yavaş moda ve el sanatlarının son temsilcilerinden Mehry Mu’nun tasarımcısı Güneş Mutlu'yu da etkisi altına alıyor. Tesadüfi bir karşılaşma neticesinde başlayan bu proje, nasip kelimesinin hakkını veriyor ve bu proje ortaya çıkıyor: Mehry Mu x Yorganlar Fora. 

 

Mehry Mu X Yorganlar Fora koleksiyonu, farklı renk ve desenleriyle shopper, tote ve clutch olmak üzere üç farklı modelden oluşuyor. Zanaat ustalarının elde hazırladığı sarı, pembe, mavi ve yeşil renklerinde saten ipek kumaştan yapılıyor. Tasarımların üzerinde ise yine geleneksel Türk motifleri yer alıyor. Çantaların isimleri ise Nevin, Meliha ve Cenan. 

 

Herkesin merak edeceği kısma gelecek olursak çantaların fiyatları 2.000 ila 4.500 TL arasında değişiyor. Geçtiğimiz ay satışa çıkmasına karşın çoğu modeli de tükenmiş durumda. Yakından incelemek isterseniz satış sayfası hemen şurada.

 

Not: Yorganı çanta, yelek, mont yapmak konusunda instagram'da zaman zaman bazı kavgalar da dönmedi değil; bizi ilgilendiren kimin ilk yaptığı olmadığı için tartışmalara haberimiz var ama pek de umrumuzda değil noktasından bakmayı tercih ediyoruz. 

1 yorum

  • profil

Yorum Yaz