Kolombiya'da Başka Bir Defile

Kolombiya'da Başka Bir Defile


Geçtiğimiz haftalarda toplumsal cinsiyete dayalı şiddet ve kanser gibi konularda farkındalık yaratmak için 17 kadın, Kolombiya Bogota pistinde yürüdü. “Reborn Women” projesi kapsamında gerçekleşen defile, aktivist Ana Harlen önderliğinde organize edildi.

Harlen “İnsanlar yeniden doğduğumuzu ve hayattan korkmadığımızı bilmeli. Herhangi bir kadın gibi hayattan geçmek isteyen sıradan kadınlarız.” diyerek defilenin amacını belirtti. Şovda yer alan mankenlerin tamamı şiddet mağduru ya da kanserle mücadele etmiş kadınlar. Organizasyon kadınların aldıkları fiziksel yaraların onları güçsüzleştirmediğini ve tekrar özgür hissetmelerine de engel olmadığını vurgulamak istiyordu.

Patricia Espitia, podyumda yürüyen ve acımasız toplumsal cinsiyet şiddetini tecrübe eden bir kadın. Yüzü asit dökülerek yakıldı ve bu olaydan sonra 40 farklı ameliyat geçirdi. Ama o edindiği talihsiz tecrübelere rağmen mutlu. Bunun başkaları tarafından da fark edilmesini ve dünyanın yalnızca moda endüstrisinin lanse ettiği zayıf ve kusursuz kadınlardan ibaret olmadığının anlaşılmasını istiyor.

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.