Dora Teymur Büyüyor

Dora Teymur Büyüyor


Milenyal, nostaljik ve rahat… İşte bunlar Dora Teymur tasarımlarının 3 kelimelik özeti. Tasarımcı, London College of Fashion’da eğitimine devam ederken 2012 yılında markasını kurarak kendi deyimiyle ilk ayakkabı hikayesini anlatmaya başlıyor. Teymur’un tasarımlarına bakınca ilk olarak 18. yüzyıl Avrupa asillerinden alınan tarihsel referanslar dikkati çekiyor. Fakat onun tasarımlarını bu dar alana hapsetmek büyük bir haksızlık. Zira o nostaljiden aldığı ilhamı zaman zaman 60’ların punk kültürüne uyarlamaktan ya da eklediği rock’n roll ilavelerle ayakkabıların doğasını kışkırtmaktan çekinmeyen bir tasarımcı.

 

Tasarımlarını satın alan kadınların tek ortak noktalarının kadın olduklarına dikkat çeken Dora Teymur, geçtiğimiz günlerde 2019 ilkbahar/yaz koleksiyonunu tanıttı. Koleksiyonun ismi “The School Run”, ilhamı ise Londra’daki evinin yakınındaki Hampstead’da sabahları çocuklarını okula yetiştirmeye çalışan kadınlar. Üretimlerini birikimleriyle temellendiren Dora Teymur, bu koleksiyon için de öyle yaptı. Uzun bir gözlem sürecinin ardından telaşlı kadın ayakkabıları ortaya çıktı.

 

Fakat bu sezon markanın hikayesinde bir genişleme var. İlk kez koleksiyonlar içerisine hazır giyim ve çanta eskizleri de karışıyor. Dora Teymur, İlk eli olarak nitelendirdiği ayakkabılara monokrom bir bütünlük kazandırmak için kendi kadınını baştan ayağa giydirmeyi hedefliyor. Marina Abromoviç’ten Rihanna’ya sayısız popüler kadının tercihleri arasına giren Dora Teymur ayakkabıları yeni takım arkadaşları ile başka kimleri çekimine alacak şimdiden merak konusu.

 

Dora Teymur tasarımlarına kendi adını taşıyan online alışveriş sitesinden, Net a Porter, Farfetch, Shopigo ve Beymen gibi dünyaca satış sitelerinden ulaşmak mümkün.

Database Error

Query: "SELECT c.*, r.comment as reply, r.name as rname, r.email as remail, r.create_date as rcd FROM comments as c LEFT JOIN comments as r ON c.id = r.parent_id WHERE c.content_id='197' AND c.active='1' GROUP BY c.id ORDER BY create_date, rcd"

Error: 'daireiki_p2020.c.comment' isn't in GROUP BY