Almanya'da Contemporary Muslim Fashion Rahatsızlığı

Almanya'da Contemporary Muslim Fashion Rahatsızlığı


Almanya Angewandte Kunst Müzesi'ndeki "Çağdaş Müslüman Modası" sergisi, bölgede başörtüsü ile ilgili bir tartışma başlattı. Serginin öncesinde eleştirmenler, şovu feministlere karşı bir patlama; baskıcı İslamcılara karşı ise propaganda olarak tanımladı. Gösteri günü ise bir grup eylemci İran’da başörtüsü zorunluğu nedeniyle baskı gören kadınlara yönelik dayanışma çağrısında bulundu ve şovu eleştirdi.

Almanya'daki sergi, yalnızca yarısının başörtüsü kullandığı 76 topluluğun çalışmalarını içeriyor. Sergi kapsamında çeşitli ülke tasarımcılarının spor, günlük, abiye ve düğün elbisesi tasarımları yer alıyor. Katılımcılardan bazıları ise şöyle: Uniqlo and Nike, Christian Dior, Valentino, dört Alman ve Avusturyalı tasarımcı ve Müslüman tasarımcılar.

Sergi ayrıca İran gibi ülkelerde uygulanan zorunlu başörtüsü tartışmalarına da dikkat çekiyor, Almanya'daki protestocular tarafından büyük ölçüde göz ardı edilen bir diğer konu ise Shirin Neshat ve Hengameh Golestan gibi sanatçıların eleştirel çalışmaları. İslamofobi ve sağcı popülizmin yükseldiği Almanya’da başörtüsü hala daha tuhaf bir biçimde kargaşaya yaratmaya devam ediyor.

Sergi 15 Eylül’e kadar ziyaretçilerini Angewandte Kunst Müzesi'nde bekliyor.

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.