Yerli Bir

Yerli Bir "It Bag"


Galatasaray Lisesi’nin karşısındaki Beyoğlu Han’da bir dükkân… Ve onun Windsorlar’a uzanan hikayesi…

Makedonya muhaciri Adnan Manastır’ın kızları Merve ve Beste, deri işlemeciliğinden gelen köklerini çocukluk hayalleri ile gerçeğe dönüştürüyorlar. Böylece ‘Manu Atelier’ görünmez bir gizli geçmiş ile 2014 yılında doğuyor. Sıradan bir 3. kuşağın bayrağı devralma öyküsü gibi gözüken bu girişimcilik, ulaştığı nokta ile emsallerinden önemli ölçüde ayrılmış durumda. Latince el yapımı anlamına gelen ‘Manu’, aile firmasının asıl ismi olan ‘Yeşim Çanta’ markasının globaldeki marka yüzü. ‘Manu’ kelimesinin ‘Manastır’ soyadını çağrıştırması da bu ismin tercih edilmesindeki bir başka neden. Üretilen çanta ve ayakkabıların kesiminden boyasına kadar tüm süreçlerde var olan el işçiliğini vurgulamak adına; kız kardeşler ‘Atelier’ ekini markanın sonuna büyük bir özenle yerleştirmeyi de ihmal etmiyor.

Saint Joseph geçmişi ile Merve Manastır, Özyeğin İşletme mezunu. Kurumsal hayatta bir süre var olmasına ve Vogue Türkiye’deki editörlük deneyimine karşın ablası Beste ile baba mesleğini bir adım öteye taşımak onun çocukluk ideali. Üstelik ablası Beste Manastır ise Koç Uluslararası İlişkiler mezunu ve üretim süreci içerisinde ürünlerin dizaynından finansına, ihracatından çizimine kadar her şey onun kontrolü altında.

Kurulduğu ilk yıl % 500 büyüyen markaya bu ilerlemeyi getiren şey kuşkusuz Instagram’ın moda gurularından Eva Chen’in klasik arka koltuk pozlarından birinde ‘Manu’ya olan hayranlığını dile getirmesi oluyor. Markanın klasiği olan Priştine modeli, sıra dışı tasarımı ile emeğin övgüyle buluşmasına sebebiyet veriyor. Derinin elde kıvrılması ile detaylandırılan çantanın bu hızlı yükselişi ile Manastır kardeşler, bu tekniğin patentini de o günden sonra hemen alıyor.

Manu ürünlerinin dünyanın öbür ucundaki bir ‘influencer’a ulaşmasının ardındaki tılsım, en başından beri markanın globale açılma hedefi ile kurulmuş olmasında saklı. Çanta satışları en başından beri Euro ve TL olarak iki seçenek ile yapılıyor. Aynı zamanda profesyonel bir danışmandan destek alan kardeşler, Net-a- Porter, Selfridges, Galeries Lafayette, Harrods ve Vakkorama gibi global perakende devlerinin vitrinlerinde yer almak için de sistematik bir çaba harcıyor. Nihayet bu amaçları, yoğun sayılamayacak bir mesainin ardından gerçekleşiyor.

Manu’nun kurucuları ürünlerini “Mükemmel bir kadın ütopyası için değil, kendini defolarıyla kabul edip seven gerçek kadınlar için…” ürettiklerini söylüyor. Bu üretimin tamamı hala daha elde gerçekleşiyor. Markanın arkasındaki gizli kahraman Adnan Manastır, her bir çantanın derilerini bizzat kendi kesiyor. Buna göre 1 ayda maksimum 200 adet çanta üretilebiliyor. Beste Manastır, Eva’nın Instagram postunun ardından sipariş için Türkiye’ye gelen Çin ve İngiliz ziyaretçilerin, atölyede makine aradıklarını ve bulamadıklarında da şaşkınlık içerisinde kaldıklarını ifade ediyor.

Zaman içerisinde Instagram’ın favori çantası haline gelen Priştine modeli, Bella Hadid’in kolunda görülmesi ile 2. büyük sıçrayışını gerçekleştiriyor. Bottega, Hermes ve Tod’s gibi bitkisel boya ve %100 deri ile atölye işçiliğinde üretilen bu zamansız çanta yavaş yavaş dünya devlerinin arasına sızmayı başarıyor.

Merve ve Beste kardeşler birbirine benzeyen ve bir zamana aitmiş gibi gözüken çanta siluetlerinden kaçarak zamansız yeni modeller ortaya çıkarmanın peşinde. Daha ekonomik ve seri üretimle çeşitli modeller çıkarmaktansa, kaliteli ve her zamana hitap eden, ulaşılabilir lüks ürün üretmek onların önceliği. Böylece klasikleşen ürünlerinin, küresel çanta sektöründe var olan derin boşluğu dolduracağı inancını taşıyorlar.

‘MANU’ isminin ortasındaki A ve N harflerinin birleşmesi ile oluşan ok şeklindeki logonun işaret ettiği gibi, markanın yükselişi, Kate Middeleton’ın V&A Dunde müzesinin açılışında tercih ettiği çanta ile gerçekleşiyor. 29 Ocak 2019’da ailenin ağırbaşlı ve oldukça klasik çizgilere sahip üyesi Kate’in koyu yeşil renkli Priştine’si milyonların hayranlık dolu bakışlarının odağı haline geliyor. O günden sonra birkaç kez daha düşesin klasik görünümleri arasına giren çanta, renk ve modelleri ile yeni bir arzu nesnesi haline gelecek gibi görünüyor.

 

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.