Sivrilikler Törpülensin: Kare Burunlu Ayakkabılar

Sivrilikler Törpülensin: Kare Burunlu Ayakkabılar


 

Gelecekten ya da geçmişten bakan herhangi biri için 90’ların çok sayıda ilginç trendinden biriydi kare burunlu ayakkabılar. Döneminin çılgın parlak taytları, devam eden vatka furyası, tasma (choker) kolyeleri arasında kare burunlar da kendine uygun bir pozisyon almıştı.

 

Anımsamak için biraz geriye gidersek yıl 1995 ve 1996. Gucci’nin henüz Alessandro Michele elinde marjinalleşmediği Tom Ford zamanları. Kış podyumlarından inmeyen kare burunlu terlikler, göz aşinası haline gelmek için Ford tarafından üstümüze doğru salıveriliyor. Ve devamında Calvin Klein, Helmut Lang ve Saint Laurent’in ısınma turlarını bitirip doğrudan oyuna girmesi ile kare burunlar stil rehberleri içinde yerini alıyor.

 

 

Şimdi de aynısı oldu. Geçtiğimiz yıl önce kovboy ya da bilek botlarında kendini gösteren bu geometrik şekil, 2019 baharında sanal bir hack gibi bütün ayakkabı görünümlerinin içine girdi. Doktor onaylı rahatsızlığına, sahibi olmak için gereken özel ayak şekline rağmen yine de sivri ve yuvarlak burunlu ayakkabılara alışık bizler için bu, kolay kabul edilebilir bir yenilik değil.

 

 

Evet bu ayakkabı şekli rahat ve bir ihtimal güzellik kaygısından uzak. 21. yüzyılın bu zamanlarındaki estetik algısı, kusursuzluk ve mükemmeliyetten öte; fonksiyonelliğin ve kendin olmanın içine gizlenmiş şekilde. Ama yine de onun baharlık sokak görünümlerine sağladığı uyum, kendine özgü retro cazibeyi de beraberinde getiriyor.  

 

 

Miu Miu’nun 2019 Bahar/Yaz koleksiyonunda platforma oturttuğu kare burunlu Mary Jane’ler ya da Saint Laurent’in zemin dostu mule (Türkçesi şıpıdık, sahiden de) terlikleri moda haftalarının ardından sokağa inmeye başladı. Bunun yalnızca moda evreninde yaşayan stil sahibi kadınları etkileyen bir retro olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. İspatı mı? Instagram’ın kare burun hashtag içinde yer alan yüz binlerce fotoğraf karesi elinizdeki telefonda.

 

 

İtiraf edelim ki yakın gelecekte birden ortadan kaybolmaları muhtemel de olsa bu küt burunlu ayakkabılar ile bir kez olsun duruş denemesi yapacağız. Bu tıpkı chunky sneakerların ilk dönemi gibi. Herkesin ha bitti ha bitecek derken onun sandalet versiyonu ile yerini güçlendirmesinin bir benzeri. Şimdi siz de kare burunlu ayakkabılar konusunda ilk treni kaçıranlardan olmak istemezseniz, yüksek modanın altın kaplama vagonuna biletler satışta. Şayet onlar fazlasıyla yüksek fiyatlıysa merak etmeyin onun peşine takılmış hızlı moda da aynı rotada. 

 

 

 

 

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.