Klasikler Liginin Herkese Uyumlu Gözlükleri

Klasikler Liginin Herkese Uyumlu Gözlükleri


https://www.daireiki.com/upload/source/

 

Güneş gözlüklerinin yalnızca fonksiyonel birer güneş koruyucu olmadığı aşikâr. Sinema yıldızlarının trendlere etkisi ve modaevlerinin işaret ettiği yeni stiller ile sıkça değişen bir güneş gözlüğü modası söz konusu. Oysa zaten yüz şekli, cilt tonu ve kişinin genel görünümü derken en iyiye ulaşmak için hesaba katılması gereken yeterince parametre mevcut. Fakat biliyoruz ki aşamalar bununla sınırlı değil. Seçenek çok ve şu an akıldaki alternatif güncel değilse onu yok saymak zorunda olmak da muhtemel. O zaman ne yapacağız?

 

Bu konu sizin için bir tutku değilse her döneme hitap eden ve konfor olarak uygun modellerle ilgilenmek en kolay yol. Matrix furyasının olduğu dönemlerde daralan çerçevelerin, Sex and the City etkisi ile Aviator tarzına doğru genleşmesi esnasında hayatta kalabilme becerisi gibi bir şey bu. Stratejimiz: kaçanı yakalamanın zor olduğu anlarda, onun tur bindirdiği noktalarda sabit kalmak. Bu mutlaka bir kesişimi doğuracaktır.

 

O kesişim noktalarını her dönemde etkisi yüksek güneş gözlüğü modelleri ile belirleyelim.

 

 

Orijinal Wayfarer Güneş Gözlüğü

 

Breakfast at Tiffany’de Wayfarer’leri ile Audrey Hepburn ya da gözlüğün mucidi Rayban için adeta marka elçisi olan Marlyn Monroe… Bu iki kadın gerek kürkleri içerisinde gerekse günlük giysileri ile gözlüğün bir güneş siperi değil stil sahibi bir kadın aksesuarı olmasını sağladı. Seneler içinde değişen çerçeve büyüklüğü ya da seriye dahil olan yeni renkler ile yaz hafta sonlarını canlandıran Wayfarer’ler etkisini hala daha sürdürmeye devam ediyor.

 

İpucu 1: Hemen hemen bütün yüz tiplerine uyum sağlayan bu gözlük, eşler arasında gözlük değiştirmek için en ideal modeldir.

 

 

Aviator Güneş Gözlüğü

 

Hava pilotlarının havalı savaş aksesuarı bugünlerin çarpıcı sokak stillerinde kendine yer buluyor. Yine bir Ray Ban klasiği olan model, oval yüz hatlarında en iyi sonucu verir. Fakat Saint Laurent’in yuvarlatılmış kenarları ve daha feminen çerçeve yapısındaki Aviator gözlüğü ile daha farklı görünümler elde etmek de mümkün. Sex and City’nin toplumsal bir ayin haline dönüştüğü yıllardan günümüze dek bu gözlüklerin popülaritesi hiçbir zaman eksilmedi.

 

 

Kare Güneş Gözlükleri

 

Fight Club’ta Tyler Durden’ın efsanevi kare gözlüklerini hatırlamayanınız var mı? Brad Pitt’in ikonikleştirdiği, Victoria Beckham’ın sıkı sıkıya sahiplendiği kare gözlükler her ne kadar ince çerçeve ve sapları ile dikkati çekse de bu formun her şeklini edinmek kolay. Christian Dior yorumuyla kemikleşen gözlük kalın saplı ve ekstra oversize olan çerçeve tasarımları ile 2019 trendlerine de göz kırpıyor. Yüz şeklinize göre metal ve kemik çerçeveden birini seçmek sizin elinizde.

 

İpucu 2: Alın kısmı geniş ve belirgin bir çeneye sahip kişiler için (Kalp ya da elmas yüz tipi) kare gözlükler en risksiz modellerdendir.

 

 

Cat Eye Gözlükler

 

Birkaç sene önce geçici bir moda hevesi gibi gözüken bu üçgen şekil, artık vazgeçilemeyen modeller arasında. Adam Selman ve Le Specs’in ortaklaşa hazırladığı koleksiyon ile Instagram keşfetlerini istila eden influencerlar ve Gigi Hadid’in Vogue işbirliği bu durumun en büyük tetikleyicisi.

 

Ve sürpriz! Bu şeklin üst köşelerini biraz daha yuvarlayıp çerçeveyi büyütürseniz Audrey Hepburn’ün bir diğer favori gözlük seçimi ile karşılaşabilirsiniz.

 

İpucu 3: Kahverengi kaplumbağa kabuğu rengi ile bu forma sahip gözlükler bambaşka bir auraya bürünecektir. Deneyin.

 

 

Yuvarlak Gözlükler

 

Kararsızlıklarla dolu bir alışveriş tecrübeniz ya da internetten sipariş vermek gibi bir zorunluluğunuz varsa güneş gözlükleri ile alakalı en faydacı yol: bir adet Annie Hall stili yuvarlak güneş gözlüğü. Her yüz tipine uyar, her zaman çalışır. Yüzlerce renk ve çerçeve çeşitliliğine sahip olsa da klasik bir yuvarlak gözlüğün hata ihtimali yoktur.

 

İpucu 4: Yukarıdan ve aşağıdan daralan ve sıcak tonlarındaki cam rengi ile yuvarlak gözlükler ile daha bohem bir stili çağırabilirsiniz.

 

 

Geniş Büyük Gözlükler

 

Anna Wintour güneş gözlükleriyle ilgili şunları söylüyor: “Ciddi derecede faydalılar… Bir moda defilesinde oturabilirim ve içimden sıkılırsam kimse fark etmez. Ve eğer zevk alıyorsam, yine kimse fark etmeyecek… Bu noktada [güneş gözlüklerim] gerçekten, zırh haline geldi.” Chanel ile özdeşleşen sıradan ve öne çıkma gayesi olmayan bu gözlükler, her dönemin 1 numaralı güneşten korunma değil gözlerden uzaklaşma paravanı olacak gibi duruyor.

 

 

İnce Dikdörtgen Güneş Gözlüğü

 

Son yılların kuşkusuz en popüler güneş siperi, 90’ların bu dar yapılı dikdörtgen güneş gözlükleriydi. Evet 90’lar dikdörtgen güneş gözlüklerine referans veriyor ama bu kadar incesine değil. Leena’nın şerit çekilmiş bir göz bandı şeklinde kullandığı gözlükleri, bütün oval ve yuvarlak yüz hatlarına sahip kadınlar için adeta ilham perisi. Gelip geçici bir trend gibi dursa da kabul edelim ki bu gözlükler de artık klasikler arasında.

 

Güneş gözlüğü denildiğinde ilk akla gelen moda devlerinden Karl Lagerfeld’in dediği gibi “Güneş gözlüğü far gibidir, sizi olduğunuzdan güzel gösterir.” O halde, güneş hazır, sıra kimde?

Database Error

Query: "SELECT c.*, r.comment as reply, r.name as rname, r.email as remail, r.create_date as rcd FROM comments as c LEFT JOIN comments as r ON c.id = r.parent_id WHERE c.content_id='298' AND c.active='1' GROUP BY c.id ORDER BY create_date, rcd"

Error: 'daireiki_p2020.c.comment' isn't in GROUP BY