Bir Tür Minimalizm İçin Kolye Çanta

Bir Tür Minimalizm İçin Kolye Çanta


Geçtiğimiz yaz sezonu ile elden bele, belden gövdeye doğru tırmanan çantalar, 2019 yılı içinde boyna ulaşacak gibi gözüküyor. 2016 yılında Rihanna’nın Lakers maçı izlerken çapraz ya da omuzda kullanmak yerine doğrudan boynuna astığı Dior çantası, bu yeni trendin tüten ilk dumanıydı. Bu ateşin yanması geçtiğimiz yaz mevsiminin favorisi olan bel çantalarından ötürü belki biraz zaman aldı ve boyun çantaları ünlü markaların ancak bu sene hazırladıkları yaz ve kış koleksiyonlarına girebildi. Fakat ne olursa olsun görünen o ki önümüzdeki dönemlerde ellerin serbest kalması fikri farklı şekillerde tezahür etmeye devam edecek.

 

Emperio Armani, Giambattista Valli, Tod’s

 

"Boyunda çanta" akımını 2018 Kış koleksiyonlarında kullanan Emperio Armani, Giambattista Valli ve Tod’s, cüzdandan daha küçük, kartlık formunda tasarımları ile dikkat çekiyorlar. Benzer işleve sahip çantalarda kullanılan materyaller ve çantaların kesimleri bu tamamlayıcı aksesuarın gece mi gündüz mü kullanılacağının belirlenmesini sağlıyor.

 

Jacquemus, Marc Jacobs, Sportmax

 

Minyatür çanta sevdası olan Jacquemus, bu stili es geçmiyor. Fransız tasarımcı, yuvarlak bozuk para cüzdanı formunda olanlardan para kesesini anımsatan büzgülü boyun çantalarına kadar çeşitli versiyonlara koleksiyonunda yer verdi. Marc Jacobs, 80’ler silüetinin boynuna astığı çantaları tek başına değerlendirmektense, mevcut çantaya ek bir seyahat çantası şeklinde yorumladı. Sportmax’da ise asılabilir telefon kılıflarını anımsatan çantalar podyumdaydı.

 

Chanel, Alexander Wang, Hermes

 

Rotamızı biraz sıcaklara ve önümüzdeki mevsimin moda projeksiyonuna çevirdiğimizde ilk olarak Chanel’in yeni keşfi ile karşılaşıyoruz. Bel çantasına takılan bir zincirle Chanel’in klasik kapitonesi tamamen gövdeyi kaplayan bir aksesuar haline bürünüyor. Adeta bel çantası 2.0 olan bu yeni sürüm, boyun çantalarına geçişte itidalli bir yaklaşım olarak gözüküyor.

Axl Rose bandanası ve motokrosçu tarzı ile Alexander Wang, bu aksesuarı safiyene alanlardan değil. Mevcut çantanın haricinde, hayatta kalma kiti denilebilecek fener, çakı ve cüzdan üçlüsünün kolye şeklinde kullanılması, görünümün genel havasıyla kusursuz örtüşüyor.

Ve vaki değildir ki Hermes’in bu seçimini görelim ve bu tarzı denemek istemeyelim. Gerek muhafazakâr giyime adapte edilebilme imkânı, gerekse boyun çantalarına getirdiği ölçülü yaklaşım olsun, podyumların en halka bakan yüzü bu moda evi oldu. Yeni nesil askılı telefon kılıflarına benzemesi ve kredi kartı için ekstra cebinin olması özellikle turist iken işlevsel bir hale dönüşebilir.

 

Burberry, See by Chloe, Nanushka

 

Burberry, boyna astığı pasaport kılıfları ile turist olma konusunu abartırken Chloe, 2017 yılında Christian Louboutin’in piyasaya sürdüğü kolye rujları andıran bu minik boyun aksesuarlarını kullanıyor. Arkasına rüzgarı alan ve dikkat çeken en yeni markalardan biri olan Nanushka’da ise bu çantaların vücut takısı izlenimi veren yorumu mevcut.

Eşya kaybetme durumunu ortadan kaldıran ve rahat ellerle dolaşma özgürlüğü sunan modern tasarımlar her ne kadar marjinal olsalar da arzı tatmin edecek yeterli talebi çoğu zaman yakalayabiliyorlar. Biz onlara ön yargı ile yaklaşsak bile zaman onlara mayalanmaları için gerekli fırsatı sunuyor ve işlem tamamlandığında yükselme kaçınılmaz oluyor. Tıpkı bu trend gibi.

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.