İslamofobi Dersine Giriş

İslamofobi Dersine Giriş


 

İslam üzerine çalışmalar dini sadece ilahiyatın değil, sosyolojinin de konusu olarak ele almayı ve bir kültürün kökeni olarak görmeyi de içeriyor. Gündelik yaşamı düzenleyen kodlar zaman içinde gündelik yaşamın kendisi haline geliyor. Bugün dinle ilişkimiz o kadar duygusal ve savunmacı bir pozisyonda ki elden kaybetmememiz gereken bir yapı, davranışlar ve değer yargılar bütünü olarak ele alıyoruz dini çoğu zaman. Allah’la aramızdaki ilişki kadar toplumu düzenleyen din bir anlamda bizim için bir kimlik meselesi. Bu kimlik özellikle Amerika ve Uzak Doğu’da ve Euro Bölgesi’nin müstahkem sınırları nedeniyle yabancılık meselesinin neredeyse tamamen dini kimliğe indirgenmeye başlandığı Avrupa’da görünür hale geliyor. Yani bir Müslüman Perulu bir ateistten çok daha fazla öteki. Örtülü olsun olmasın kökenleri eskiye dayanan ırkçılığın ten rengi kodları neredeyse katalogdan seçer gibi "biz ve öteki" ayrımı yaptırıyor insanlara. Bu ayırımı Müslümanların da yaptığını belirtmek lazım bir dipnot olarak.

 

Yakın zamanlarda sene-i devriyesini geçirdiğimiz 11 Eylül olaylarının da tabii ki Müslüman karşıtlığında katkısı büyük ama yayıncılık anlamındaki çalışmalara bakınca köklerin daha derin olduğunu hatta 19. Yüzyıl oryantalistlerine kadar gerilediği görebiliyoruz. Çünkü bugün İslamofobi olarak adlandırdığımız bu yeni ırkçılık aslında bir bileşim, yabancı düşmanlığıyla Müslüman karşıtlığının evliliği. Bu, aslında biz Müslümanların sadece “dışarıdan” nasıl göründüğünü değil, özünde ne olduğumuzu da sorgulamamız gereken bir durumu ortaya çıkarıyor. Öyle ya, uzaktan temsil bazen en doğru fotoğrafı veriyor, bir yandan da bu temsil, Batı’nın bütün kültürel araçlarıyla yapılandırma gücüyle beslenince bir noktadan sonra gerçeğe dönüşüyor. Gördüğümüz gerçekliğimiz oluyor.

 

İslamofobiyi anlamak bu yüzden önemli. Oryantalizm zamanında kaçan treni belki şimdi İslamofobi çalışmalarında yakalamak mümkün olabilir. Bu derlemede henüz Türkçe’ye çevrilmemiş ama dünyada önemli yer tutan kitaplar da var, Türkiye’de bu alanda biraz merak edenlerin çok iyi bildiği kitaplar da. Keyifli okumalar…

 

https://daireiki.com/alisveris/c-islamafobia-dersine-giris

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.