IG Soruşturmalarında Bugün: Tek Başına 90 Km Sınırını Aşmak Mı Aşmamak Mı?

IG Soruşturmalarında Bugün: Tek Başına 90 Km Sınırını Aşmak Mı Aşmamak Mı?


 

Bir gün uyanırsınız gündem “şöyledir”; öğleye varmadan, “şöyle” artık “böyleye” dönmüştür bile. Bugünlerde hayat, ateşin bulunmasına kadar geçen süreden ziyade ateşin yanıp kül etmesindeki hıza benziyor. Buna benzer günlerden birinde başladı birden yeni bir tartışma. Bir kıyafetin nereden alındığı sorusundan sonra popülaritede ikinci sırada olan dini bir konu, yeni bir tartışma başlattı.

 

"Ehliyet alsam araç kullansam günah mı olur?" sorusuna verilen aşağıdaki cevaptan sonra daire.iki editörleri size sordu:

 

Tek başına 90 km sınırını aşmak mı aşmamak mı?

Hiç aştınız mı?

Aşmak nasıldı?

Aşarken gerçekten aşmış mıydınız?

Neyi aşmıştınız?

 

"Diyoruz ki araç kullanmanın kadını erkeği olmaz. Eğer bir toplumda, bir örfte kadınlar araç kullanıyorlarsa erkekler gibi kullanabilir. Ama araç kullanmanın kadına ahlaki bir risk getirme ihtimali olan bir ortam söz konusuysa (savaş ortamı gibi, devletin otorite zafiyeti gösterdiği bir bölge olması) gibi bir sıkıntı varsa bu kadının zaten kendi iffetiyle ilgili düşünmesi gereken, can sağlığı ile ilgili düşünmesi gereken bir meseledir.”

 

“Fıkıh açısından yani dinimizin hükümleri açısından tek sorun kadının direksiyonun başında yanında mahremi yokken 90 km'den fazla araç kullanmasıdır. Çünkü Peygamber Efendimiz kadının 90 km. den fazla bir yere bir tane iki tane üç tane kadın da olsa yanında mahremi olmadığı sürece gitmesini yasaklamıştır.”

 

Pek çok konuya göre dini mevzulara ilişkin konular genellikle çift taraflı bir ihtilaf durumunu meydana getirir. Helaller ve haramlar arasına konumlanan mekruhlar ya da farzlarla serbestiyet arasındaki sünnet ve vacipler bir yana o kadar yakındır ki arada kalmak taraf olmak demektir bu bahiste. O nedenle sorumuza aldığımız cevaplar da soğuk bir navigasyon gibi sizi “Çatalından solundan ya da sağından devam edin” şeklinde yönlendirebilir.

 

@rumhafizoglu: Ya Allah bize ayette “yeryüzünde gezin dolaşın” demiş (29/20, 30/42) daha ne olsun! İyi ki varsın Allahım <3

@esraasaar: Annem usta şofördür. Bugüne kadar gittiğimiz çoğu yer 90 km’yi çoktan geçmişti. Bu tür hurafelerin kadınları engellemek için budala herifler tarafından ortaya atıldığını düşünüyorum.

 

Verilen cevaptan kati suretle rahatsız olanlar bulunsa da rahatsızlığını edebi hünerini gözler önüne serercesine söz sanatlarından “kinaye ve tariz sanatı” ile dışa vuranlar da vardı.

 

@tuba.svnc: Aşamadığım bağzı şeyler var sayın daire.iki. 90 km de buna dahil.

@zelihakesin: 90 km aşarsak uzaya da gideriz bence.

@hilalyuzbasioglu: Yayan gitsem de haram mıdır hocam?

@noemaque: O değil de 90 km sınırında arabaya kocamızı alıp bir metre sonra indirsek 90 km hakkımız yeniden yükleniyor mu?

@nurcanshain: Trabzon 1000 km’den fazla hocam. Memlekete de mi gitmeyelim?

@revekrama: Aklıma gelen şarkı: Aşamadığım hiçbir yol olamaz. Bunu da unutma bir kenara yaz. O ne dedi bu ne dedi diyene kadar, kaderini yaşa ya da yenisini yaz.

 

Mevzu burada hadisin özünü anlayabilmek. Hadisi toptan reddetmek ya da bu hadis üzerinden kadınların hareket alanalrını her şartta kısıtlamaya çalışmak Efendimiz'in amacını anlamamaktır zannımca.

 

Bu gibi cevaplara asık bir yüzle “Komik değildi” tepkisi verenler muhtemel ki sessiz kalarak sayfayı terk etti. Ama yine de bir iki söz ve hadis referansı ile kendi aksi düşüncelerini belirtenler de buradaydı.

 

@yseminci: Ya çok merak ediyorum nasıl cüret edebiliyorsunuz Allah’ın sözlü beyanatlarına bu şekilde alaya alır gibi karşılık vermenizi, nasıl bir inkardır bu? Bunun bir sonraki adımı deistlik yani günümüzün hastalığı. Allah muhafaza buyursun ne diyim. Müslüman bir kardeşiniz olarak dua edebilirim. Zira sizin uzay keşfinizi baltalamak değil niyetimiz vesselam.

@yuregimuzay: Ebu Said el-Hudri’nin rivayetine göre Resulullah (a.s.m) şöyle buyurmuştur: “Allah’a ve ahiret gününe iman eden bir kadının beraberinde babası veya oğlu yahut kocası veya kardeşi yahut nikahı haram olan biri olmaksızın üç gün veya daha fazla süren bir yolculuğa çıkması helal değildir.”

@tuba_oztoprak7: İyi saçmalamışsın admin boşa girmeseydin böylesi konulara haddi aşmak da var yani.

 

Her ne kadar bu yol sağdan ve soldan gider, iki ayrı yöne bakan çizgidir, mühendisler içinse binary’dir, 0 ve 1 asıl hakikattir; yarım olmak, sistemimizin işleyişine müsait değildir desek de (Böyle bir şey dememiş olabiliriz ama buna yakın olduğundan eminiz) ortaya yakın bir bakış açısı sergileyen birileri de vardı.

 

@c.ortenza.b: İlahiyat eğitimi almış biri olarak bir kaç şey söyeleyebilirim. Bahsedilen hadisler sahihtir. Fakat soru şu: Efendimiz mahremsiz sefere çıkmasın emrini neden verdi? Efendimiz'in hanımların var oluşları ya da seyahatleri ile ilgili bir derdi olmadığına göre, dikkat çekmek istediği hususun günün güvenlik sıkıntıları ile ilgili kaygılar olduğunu söyleyebiliriz ki, dönem haydutların sürekli yolculara saldırdığı bir dönemdir. Ve günümüzde de aynı güvenlik sorunları olduğu yer ve zamanda aynı hüküm geçerlidir. Güvenlik sorunu yoksa hüküm de ortadan kalkar buna göre. Mevzu burada hadisin özünü anlayabilmek. Hadisi toptan reddetmek ya da bu hadis üzerinden kadınların hareket alanlarını her şartta kısıtlamaya çalışmak Efendimiz'in amacını anlamamaktır zannımca.

 

Ve soruşturma biter, tartışmanın da şimdilerde sona ermesi gibi.

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.