Garantili Ve Ürünsüz Cilt Bakım Rutini

Garantili Ve Ürünsüz Cilt Bakım Rutini


 

Evet, her şeyin olduğu gibi cilt bakımının da güzel bir endüstrisi var ve sosyal medyasıyla, reklamıyla, indirimiyle bazen fazlaca üzerimize geliyor. Dahası, ortada olmayan cilt sorunlarıyla tehdit ediyor, mucize ürünlerle aklımızı çeliyor ve aslında uzun vadede çözüm aradığımız sorunlarımızın semptomunu tedavi etmeyi vaad ediyor. Elbette en ilgi çekicisi de bu oluyor, sivilce sorununun nedenlerini araştırıp uzun süren bir tedavi yerine geceden sabaha tek tek sivilce kurutmak… Ama aslında gündelik hayatımıza uyarlayabileceğimiz beş basit alışkanlık varımızı yoğumuzu indirim zamanı güzellik mağazalarına dökmekten, çoluk çocuğun rızkını bu yolda yemekten bizi koruyabilir.

 

İki Litre Su Kuralı

 

Sıradan, alelade bir sudan bahsetmiyoruz elbette. Su içmenin cilde iyi geldiği Hollywood ünlülerinin gizli sırrı değil, suyun hücreler üzerindeki canlandırıcı etkisi biliniyor. Ancak suyun tek etkisi cilt üzerine değil, vücudumuza giren su miktarının insan psikolojisi üzerine de etkisi büyük. Bu da aslında beynimizin de suyla çalışan bir makine olmasından kaynaklanıyor. Su içme konusunda en gözden kaçan şey, içtiğimiz suyun kalitesi ve temizliği. Toksik su tüketirken temiz bir cilt bekleyemeyiz ne yazık ki. Ayrıca su, pişirilen yemekler nedeniyle organlarımız üzerinde de ciddi bir etkiye sahip. Bu nedenle bedenimizi beslerken kirletmemek adına yapmamız gereken, kullandığımız suyun gerçek temizliğinden emin olmak. Su filtreleri ve cam şişe kullanmak bu konuda iyi ve çevreci bir adım olabilir.

 

İyi Gıda, Sağlıklı Bağırsak

 

Vücudumuzda besinlerin sindirilmesi sürecinde bir öncelik sırası vardır ve bu sıralamadan cildimiz çok hızlı etkilenir. Eğer abur cubur gibi içinde kötü asitler ve yağlar barındıran gıdaları belli bir süre tüketirsek ilk etkilenecek organımız cildimiz olur. Ya da insanlar biraz kötü hissetsek yüzümüzden hastalık teşhisi yapabilirler; “Solgun görünüyorsun, üşüttün mü?”. Bunun sebebi bağırsak sağlığı ile cilt arasında son zamanlarda keşfedilen doğrudan ilişki. Bu nedenle cilt sağlığı için prebiyotik gıdalar tüketmek ve beslenme düzeni çok önemli.

 

Yüz Masajı Parlaklığı 

 

İyi işleyen lenf sistemi iyi bir cildin en önemli göstergesi ve lenfler lokal olarak doğru uyarıldığında daha iyi çalışıyor. Son zamanlarda yüz yogası olarak da bilinen masajın popüler hale gelmesiyle bu alanda yapılan araştırmalar arttı ve bulgular gösteriyor ki hem yüz kaslarının sıkılaşması hem de lenflerin sağlıklı işlemesi için yüz masajı çok etkili. Daha önceleri yüze çok dokunmamak yönünde bir önyargımız vardı. Ancak yüz yogası veya masajı sivilce ve siyah noktaları oluşmadan önce engelleyen bir yöntem. Çünkü ciltte biriken toksinler stresle, uykusuzlukla veya kötü beslenmeyle görünür hale gelebiliyor. Yüz masajı zamanla gözenekleri tıkayan toksinlerin cilt yüzeyinden atılmasını sağlar. Günde bir veya iki defa kısa süreli yüz yogası yapabilirsiniz. YouTube ve Instagram’da yüz yogası için eğitim videoları yayınlayan sayfalar var, bilgilendirici olabilir.

 

Egzersizi Atlama

 

Egzersiz yukarıda bahsedilen bütün yöntemlerin birleşimi aslında. Daha çok su tüketmek, vücuttaki kan akışını ve kasların daha iyi çalışmasını sağlamak, toksinleri atmak için yapılacak en iyi şey düzenli egzersiz. Tabii ki gözeneklerin ter yoluyla kendisini temizlemesi neredeyse hiçbir klinik uygulamada elde edilemeyecek bir parlaklık sağlıyor. Ancak düzenli yapılırsa... Bu nedenle iyi bir cildin en önemli bileşeni bu.

 

Hamama Gidelim

 

Sadece buhar bile cildin temizlenmesini ve yenilenmesini sağlarken doğal mineral suların kullanıldığı hamam elbette sağlıklı görünen bir cilt için önemli. Hamam suyunda bulunan mineraller ve su buharı gözenekleri tıkayan kir ve toksinlerin çözünüp atılmasını sağlar. Elbette suyun ısısına dikkat etmek gerekiyor, oda sıcaklığının çok üstünde sular cilt bariyerine zarar vererek nemini kaybetmesine sebep olabilir. Bu nedenle yüzünüzü yıkamadan önce suyu bir parça soğutmakta fayda var.

 

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.