Ev Kimyagerleri İçin Kozmetik Ürün Yapmanın Püf Noktaları

Ev Kimyagerleri İçin Kozmetik Ürün Yapmanın Püf Noktaları


 

"Kendin Yap" videolarından detaylı blog sayfalarına geldiğimiz nokta şaşırtıcı. Mobilya boyamaktan sanat eseri yapmaya, anneannemizden öğrenmemiz gereken örgü işlerinden kozmetik ürünlerine ev konforunda bir laboratuvar deneyimi yaşayabiliyoruz. Ama her trendin peşine düşmek bazı tehlikeleri de barındırıyor. Mesela ev yapımı kozmetik ürünlerin bozulma ve küflenme riski taşıyor ki bazı küf türleri renksiz ve kokusuz olduğu için anlaşılamıyor bile. İçinde ne olduğunu bildiğiniz ürünler kullanmak elbette rahatlatıcı. Bu nedenle evde güvenli kozmetik ürünler yapmanın püf noktalarını derledik. 

 

Doğru Formülü Seçmek 

Evde kozmetik ürünü yapmanın püf noktası uygun formülü bulmak. Formülde dikkat etmeniz gereken şey ise içine koyacağınız ürünlerin birbiriyle etkileşimi. Doğal olmaları tepkimeye girmeyecekleri anlamına gelmiyor. Bu nedenle internette güvenilir bir formül bulduğunuzda faydalı olacağını düşündüğünüz başka bir madde eklemeyin. Formula Botanica’nın ünlü sözü “içerik formüldür" bizim mantramız olmalı. Bir yandan da doğru içerikleri bulmak için mutlaka güvendiğiniz (ve tercihen yerli üretim yapan) doğal markalara yönelmek birçok açıdan daha faydalı. Eğer ev yapımı kozmetikler konusunda ciddiyseniz bu konuda yapılan atölyelere de katılabilirsiniz. 

 

 Doğal Koruyucular Eklemek 

Kozmetik ürünlerinde koruyucu olmak zorunda ne yazık ki. Sonuçta doğal malzeme bozulabilen bir şey ve o bozulma cildinize koruyuculardan daha fazla zarar verebilir. Bu nedenle koruyucu eklemek önemli bir nokta. Genellikle su bazlı formüllerin evde yapılmaması öneriliyor çünkü su işin içine girdiğinde bozulma faktörleri, bakteri ve mantarların üreme riski artıyor. Bu nedenle su içeren ya da anhidrit olsa bile su emici ürünler yapacaksanız çok az miktarda yapmak ve mutlaka buzdolabında saklamak gerekiyor. Ayrıca meyve, kil ya da bal içeren bir ürün yapıyorsanız da geçerli. Kullanabileceğimiz en doğal antioksidan, yani koruyucu E Vitamini ve Rosemary CO2. Çürümeyi yavaşlatan bu madde mikrobiyolojik büyümeyi de önlüyor. Ve yine de E vitamini kullanmış bile olsanız mutlaka az miktarda yapıp hemen tüketmek en iyisi. 

 

Doğru Kabı Seçmek 

Evde cilt bakımı veya makyaj malzemesi yapmanın en güzel yanı ihtiyacımıza göre bir kaba koyabilmek olabilir. Püskürtmeli kapta nemlendiriciler, çantamıza atabileceğimiz kadar küçük cilt temizleyiciler hoş bir fikir elbette. Ama en dikkat edilmesi gereken şey, mümkün olduğunca hava almayan bir kaba koymak. Bu nedenle önerimiz pompalı şişeleri tercih etmeniz yönünde çünkü bu, ürünlerin kullanırken de havaya maruz kalmamasını sağlayacak. Ayrıca, krem ve maskeler için mutlaka bir spatula kullanın böylece elinizdeki bakterilerin bulaşarak ürününüzü bozması riskinden korunmuş olursunuz. 

 

Ne Kadar Üretmeli? 

Evde yaptığınız kozmetik ürünlerin son kullanma tarihini bilmeniz neredeyse imkansız. Yaptığınız krem, balm ya da cilt temizleyicilerin mümkün olduğunca taze kalmasını istiyorsanız küçük miktarlarda yapmanızı öneririz. Eğer formül bir haftada bitirebileceğiniz miktarda değilse bile orantılı olarak küçültebilirsiniz. 

Eğer su bazlı bir ürün yapacaksanız önerimiz tek kullanımlık yapmanız. Çünkü mikrobiyotik büyüme tahmin edeceğimizden daha da hızlı olabilir. Ve tekraren mutlaka ürünlerinizi buzdolabında saklayın. 

 

Ürünleri Doğru Ölçmek 

Hem katı hem sıvı ürünleri ölçerken mutlaka dijital ölçüm cihazlarından kullanmak gerekiyor. Sıvıların yoğunluğu ve ısısı sizin için çok önemli bu yüzden eğer reçetede yazandan farklı bir miktarda ürün yapacaksanız asla göz kararı azaltmayın. Kozmetik laboratuarı kurmuş bir bilim insanı olarak ölçüleri yazılı bir formüle dökün ve orantılayarak azaltın. Damıtılmış uçucu yağların kullanımında bir damla bile çok önemli, bu nedenle damlalıkla koymak yerine mutlaka ölçü kabına aktarın ve ölçün. 

 

Kullanma Talimatlarına Uyun

Başlangıçta evde ürün yapmaya başlamamızın sebebi artık kullandığımız malzemelerin içinde ne olduğunu bilmek istememiz. Bu gerekçe de gayet haklı bir sebep aslında. Ama bunu yaparken zarar görmemek için dikkat etmemiz gereken en önemli şey hem bileşime koyduğumuz içeriklerin hem de ürettiğimiz malzemenin gerektirdiklerine uymak. Her maddenin diğeriyle ve havayla tepkimeye girme koşulları farklı. Ve sonuçta siz cildinize bir bileşim uygulayacaksınız, yani c vitamini ve e vitamini değil c ve e vitaminlerinin birleşimi ile oluşmuş bambaşka bir ürün. Dolayısıyla hepsinin bir termal limiti var. Bu limitleri araştırıp mutlaka bunlara uygun davranmak gerekiyor. 

 

pH’ı Ölçmek 

Ürününüzün pH’ını ölçmek çok basit bir adım ve evde kozmetik yaparken asla bu adımı atlamamalısınız. Formülünüzün temel özelliklerinden birisi pH değeri, pH sayesinde kullandığınız koruyucunun işe yarayacağı bir ortam sağlayıp sağlamadığını da görmüş olursunuz. pH ürününüzün kokusunu, rengini, cildinizdeki hissini de etkiler. Hemen hemen bütün büyük kırtasiyelerde deneylerde kullanılan pH kağıtları satılıyor, küçük dikdörtgen şekilde kesilmiş kağıtlardaki renk değişimi size ürününüzün pH değerini söylüyor. Bu nedenle önce yapacağınız formülün pH değeri ne olmalı, onu da mutlaka öğrenmelisiniz. 

 

İyi Ürün Yöntemi 

Bu konularda araştırma yapıyorsanız İngilizce sitelerde GMP (Good Manufacturing Practice) ile mutlaka karşılaşmışsınızdır. Bu, ev yapımı ürünlerin daha iyi bir şekilde yapılması için, bir bakıma kişisel kozmetik laboratuarınız için güvenlik kodları. Güvenliğiniz için önceliğiniz hijyen olmalı, çünkü istediğiniz kadar koruyucu kullanın, mikrobik bulaşma cildinizde istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Ölçme kapları dahil kullandığınız bütün malzemeler temizlenmiş ve dezenfekte edilmiş olmalı. Mutfakta kullandığınız kaplar yerine bu iş için özel kaplar alıp ayrı bir yerde ağzı kapalı bir biçimde saklayabilirsiniz. Bu malzemeleri kullanmasanız da düzenli olarak dezenfekte etmelisiniz. Ve elbette temizlerken çamaşır suyu gibi kalıntı bırakabilecek ve ürünlerinizi doğrudan etkileyecek malzemelerden sakınmalısınız. Sirke, karbonat ve kaynar su bu bakımdan en sık kullanacağınız malzemeler olacaktır. 

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.