Diyetin Mevsimi Mi Olur?

Diyetin Mevsimi Mi Olur?


 

Bazıları istiyor ki hayatımızı uydurulmuş bir tür döngüye göre yaşayalım. Yaz geldiğinde tatile gitmek isteyelim, sonbahar geldiğinde diyete ve artı depresyona girelim, kışın kayak ve sinema planları yapalım ve baharda mutlaka ama mutlaka çiçek açalım. Bir de aşık olalım. Gerçek hayatla uzaktan yakından ilgisi olmayan bu yaşam döngüsü de sözde mevsimlerle uyum içinde. Şimdi sonbaharın gelişiyle en son yaz girişindeki son dönemeçte bıraktığımız diyet listeleri Instagram diyetisyenlerinden kadın dergilerine bir bir ortaya çıktı. Etrafımızı boy boy diyetler, çeşit çeşit yaz kilolarını verme önerileri sardı. Çünkü herkes bilir ki yaz kilosu diye bir şey vardır. Halbuki mevsimin kilosunu vermek değil de, doğayla uyumlu yemek söz konusu olsa, diyetin mevsimi olduğunu hepimiz seve seve kabulleniriz. O yüzden, kadın dergilerine inat, diyetin de bir mevsimi vardır, o da bikini bedenine ulaşmak ya da yazın salan göbeği toparlamak değil, doğayla uyumlu beslenmektir.

 

Eylül biterken pazarlardan turşuluklar ve domatesler kalkmaya başlayacak ve sonbaharın en güzel sebzeleri tezgahları dolduracak. İşte bu değişim aslında bize bir işaret verecek, kış diyeti denen şey nasıl olmalıdır? Hala kahvaltıda domates doğramaya devam edecek miyiz, yoksa mevsime uygun alternatifler mi üreteceğiz?

 

Çünkü herkes bilir ki yaz kilosu diye bir şey vardır. Halbuki mevsimin kilosunu vermek değil de, doğayla uyumlu yemek söz konusu olsa, diyetin mevsimi olduğunu hepimiz seve seve kabulleniriz. O yüzden, kadın dergilerine inat, diyetin de bir mevsimi vardır, o da bikini bedenine ulaşmak ya da yazın salan göbeği toparlamak değil, doğayla uyumlu beslenmektir.

 

Çin tıbbına göre her mevsim farklı elementlerle ilişkilidir ve o mevsimde yetişen sebzeler ve meyveler bizi o mevsimin hastalıklarına karşı korur. Soğuk algınlığının en iyi ilacı mevsim meyveleridir mesela, korunma yolu da taze sebzelerdir. Sonbahar metal elementiyle ilişkilendirilir, aynı zamanda ciğerler, solunum yolları ve cilt ile. Havalar serinledikçe cildin, boğazların ve solunum yollarının da kuruması söz konusudur. Vücuttaki nem dengesini korumanın en iyi yolu da mevsimin elmasından, üzümünden ve limonundan istifade etmektir. Bütün gelenekse Doğu tıbbında Eylül ekinoksundan sonra pişirilmiş yemeklerin artması tavsiye edilir. Zaten doğal olarak salatadan çorbalara, karpuz-peynir ikilisinden et yemeklerine geçiş söz konusu. Ama bunun bağışıklık sistemi için önemi ve soğuk algınlığından korumadaki faktörü genelde bilinmiyor.

 

Mevsime göre beslenmenin tek iyi yanı bedeni güçlendirmek değil, aynı zamanda şöyle bir şey de var; vücudumuz mevsim yiyeceklerini daha iyi sindirmeye programlı. Doğayla aramızdaki uyumu bozmamak adına mevsimine göre beslenmek, vücudumuzun iç dengesini de sağlıyor. Hava koşullarından ve güneşlenme oranındaki farklılıktan düşünüldüğünden daha çok etkilenen insan bedeninde ilk bozulan sistemlerden birisi boşaltım sistemi. Ayrıca, son araştırmalara göre boşaltım sistemindeki bozukluk birçok hastalığı da tetikleyebiliyor. Bu nedenle mevsiminde ve mümkün olduğunca taze beslenmek bedenimize yapabileceğimiz en büyük iyilik.

 

Bir yiyecek dalından koparıldığı andan itibaren sahip oldukları besinleri kaybetmeye başlıyor. Örneğin ıspanak bir gün içinde C vitaminin %75’ini, thiamine’in (B1 Vitamini) %13’ünü kaybediyor. Buzdolabında saklandığı her gün ise daha fazlasını. Bu nedenle bilim insanları mevsiminde tüketilen sebze ve meyvenin mümkün olduğunca taze olması gerektiğini söylüyor. Yani, uğraşıp kavanozladığımız domateslerin besin değeri düşündüğümüzden çok daha az.

 

Mevsiminde beslenmenin bir diğer önemli yanı ise karbon ayak izimizi azaltmak. Mevsimi dışında yediğimiz domates, biber ve patlıcanları yetiştirmek için özel ortamlar gerekiyor. Ve bu seralarda ısıtma ya da soğutma için yüksek miktarda enerji harcanıyor. Ayrıca, bu ürünlerin taşınması için gereken araçlar ve taşıma sırasında kullanılan yakıt inanılmaz boyutta. Dolayısıyla insanların her mevsim her şeyi yeme isteği dünyanın sonunu getiren faktörlerden birisi. Sonuç olarak diyetin mevsimi olur ama diyet olarak değil, yeme alışkanlığı olarak. Öğünleri güneşe göre düzenlemek, neyi yiyeceğimizi mevsime göre seçmek ve bunu yaparken bir denge gözetmek mümkün. Galiba ideal sonbahar diyeti de bu.

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.