Retro Teknoloji Aşkımızın Hiç De Retro Olmayan Sebepleri 

Retro Teknoloji Aşkımızın Hiç De Retro Olmayan Sebepleri 


80’ler çocuklarının çok iyi bildiği walkmanler, analog fotoğraf makineleri ve Sovyet renkleriyle retro, artık çantadan makyajdan teknoloji ürünlerine geçiş yaptı. Bizim de bir tavan aramız olsaydı çocukluk eşyalarımızın saklandığı kutulardan eski teknolojik ürünleri indirebilirdik ama Türk annelerinin eskiyi verme huyu sayesinde çok azımız böyle bir şansa sahip. 

 

Mayıs’ta Apple dört yıldır yenilemediği iPod modelini yediledi ve retro bir tasarımla piyasaya sundu. Vinyl kayıt cihazları yurt dışında yavaş yavaş Karaköy sokaklarına giriş yapmaya başladı. Kameralar, analog kaydedici aletler, saatli radyolar ve masa telefonları Instagram’ın trendsetter fenomenlerinin fotoğraflarına konu mankenliği yapmaya başladı. 

 

İnsanların bitmek bilmeyen retro aşkının sebebi nedir? Acaba akıllı telefonlardan kaçış mı başladı? Online olmak eskisi kadar cazip değil mi yoksa? Daha doğrusu teknolojiyle ilgilenirken online olmanın getirdiği dikkat dağınıklığı artık can sıkıcı mı olmaya başladı? 

 

Bir yandan da çocuklar meselesi var, müzik dinlemesini, fotoğraf çekmesini istediğimiz küçük çocukları sosyal medya riskinden uzak tutmak istiyoruz. Polaroid gibi anlık çekim yapan fotoğraf makinelerini cep telefonuna rağmen piyasada tutmayı başaran Fujifilm bu yılın ilk çeyreği için bir araştırma yaptırmış. Mart ayına kadar 10 milyonun üzerinde kamera ve akıllı telefon yazıcısı satan Fujifilm araştırmasında ilginç sonuçlara ulaşmış. İnsanların fotoğrafları “paylaşmak amacıyla” çekmekten sıkılmaya başladığını, fotoğrafları yaşanan anıların bir hatırası olarak görmek istediğini, özel fotoğraflarını da dijital ortamda değil fiziksel olarak saklama isteğinin tamamen yok olmadığını ortaya koymuş

 

Elbette her alanda etkili olan nostalji teknolojiyi de etkiliyor. İnsanlara kendi çocukluklarında yaşadıklarına benzer güvenlik ve sıcaklık hissi veren eşyalar ya da belli bir anıyı canlandıran aletler asla piyasadan kalkmayacak herhalde. Tumblr ve Pinterest gibi sosyal medya sitelerinde en çok etkileşimi vintage görüntüler alıyor. Hatta Pinterest topraklarında kullan-at kameralar 80’lerde olduğundan daha çok kullanılıyor (ve fotoğraf editleme uygulamalarında Pinterest-Tumblr filtreleri aynı etkiyi veriyor). 

 

Rhizome adlı dijital sanat organizasyonunun sanat yönetmeni Michael Connor “geçmişe yönelik özlem bütün teknoloji şirketlerini eskiye yönelik işler yapmaya itiyor, çünkü retro teknoloji insanları gerçek dünyayla iletişimde hissettiriyor. Sosyal medyanın uyandırdığı yalan ve geçicilik hissi hepimizi bir parça tekinsiz bir alanda hissettiriyor. Bir de elbette hala dijital olanın geçiciliğine, elimizden kayıp gidebileceğine dair algımız var. Bu nedenle insanlar çalar saat satın alıyor, hesap makineleri hala sıklıkla kullanılıyor ve fotoğraflar bastırılıyor.”

 

Akıllı telefonlar bir nevi İsviçre Çakısı. Ve bu iki açıdan kötü, hem bir alet bozulduğunda sunduğu diğer özelliklerden de mahrum kalıyor hem de bu özellikler yeterince kişiselleştirilemiyor. Fotoğraf çekerken filtre atmak dışında bir ayarlama yapmak pek mümkün değil. Bu da sanatsal kaygılarla iş yapan insanlar için dünyanın filtrelenmiş ve idealize edilmiş hali dışında temsillerini üretmeyi imkansızlaştırıyor.  

 

Retro teknoloji ürünlerini daha fazla göreceğiz belli ki önümüzdeki dönemlerde. Daha gerçek, daha canlı ve yaşayan, yaşıyor hissettiren ürünler talep etmek, içine itildiğimiz sanallığa bir isyan ya da tepki olarak belki sanal dünyayı da şekillendirecek.

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.