Jeff Koons Tavşan Heykeliyle Fiyat Rekoru Kırdı 

Jeff Koons Tavşan Heykeliyle Fiyat Rekoru Kırdı 


Heykeltıraş Jeff Koons’un parlak çelikten yapılmış "Tavşan" adlı heykeli 9.1 milyon dolara alıcı bularak sanatçının yaşayan en pahalı sanatçı rekorunu kırmasını sağladı. Rekor, 2018’ın Kasım ayında “Portrait of an Artist” adlı eseri 70 milyon pounda satılan sanatçı David Hockey’in elindeydi. 

 

Acaba dünyada global sanat piyasası kadar gelir eşitsizliğini somutlaştıran bir yer daha var mıdır? Birileri parlak çelik bir tavşanı 100 milyon dolara satmaya karar verdiyse kim olduğunu sormaya bile gerek yok, kesin Jeff Koons’dur çünkü. Çağdaş sanat piyasasının manifestosunu tek başına yazıyor her gün. Herkesin nefret etmeye bayıldığı Amerikan postmodernleri kendisinin 120 cm tavşanının 91.1 milyon dolara satılmasını ve dolayısıyla sanatçının rekor kırmasını zevkle izlediler ve muhtemelen bir sonraki eseriyle de fiyatını ikiye katlamasına herkes alkış tutacak.

 

Elim olay New York, Christie’s müzayede salonunda gerçekleşti. 20 milyon ile açılışı yapan eser için başlangıçta alıcı çıkmadı. Sonra, müzayede evi web sitesinde eseri  "şirin, günahkar, meşum, gösterişli, amaçsız, seksi, ürpertici, baş döndürücü ve ironik" olarak tanımladığı bir reklam yayınladı. 

 

 

Koons en favori materyali çeliği bir defasında “saf seks” olarak tanımlayarak bu alandaki teşbihlerine yenisini eklemişti. 1980’lerden itibaren parlak, hasta edecek kadar tatlı kabarcık heykelleri sanat dünyasını ikiye böldü. 

 

Koons Ucuz mu Çığır Açıcı Mı? 

 

Koons bazen ucuz, duyarsız, hatta kadın düşmanı imgeler yaratmakla eleştiriliyor (The Guardian);  hatta Balon Sanatçı olarak adlandırılıyor (New Yorker Review of Books)  ve en son ünlü sanat eleştirmeni Rosalind Krauss tarafından “itici” olarak da nitelendirildi. Tabi bu yorumlar Christie’s ya da Koons’un umurunda mı bilinmiyor ama yürüttükleri reklam kampanyasının "başarısı" ortada. Koons’un kazandığından çok belki de sanat piyasasında dönen bu rakamların nasıl bu raddeye ulaştığını konuşmak lazım. 

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.