Fringe İlk Kez Türkiye'de!

Fringe İlk Kez Türkiye'de!


 

Dünyanın önde gelen performans festivallerinden olan Fringe, bu yıl ilk defa Türkiye sahnelerinde yer alacak. Beş gün sürecek festival boyunca Türkiye ve dünyadan yirmiyi aşkın tiyatro ve dans topluluğu farklı disiplinlerdeki alternatif işlerini sergileyecekler.

 

1947’de Edinburg’da sekiz tiyatro sahnesinin Edinburgh International Festival adıyla birleşerek oluşturduğu Fringe yıllar içinde sıradışı performansların gösteri sahnesi haline geldi. Kelime anlamı olarak alternatif, sınır, keşfedilmeyen anlamına gelen Fringe her yıl dünyanın farklı şehirlerinde 170 bin sanatçıyı 250 farklı mekanda 20 milyon kişiyle buluşturmasıyla biliniyor. Genellikle festivalin amacı kendisine alan bulamayan genç ve yetenekli sanatçılar için bir sahne oluşturmak ve onları seyirciyle buluşturmak.

 

 

Kentlerin dinamiği ve çok kültürlü yapısıyla performans sanatının çeşitliliğini ve özgünlüğünü buluşturan Fringe, İstanbul sahnelerinde ilginç bir seçki sunuyor. Yeni ve dinamik bir tiyatroyu, alternatif sahneleri, performansın dansla ve sanatla buluştuğu noktayı arayan İstanbul izleyicisi için de yeni bir deneyim Fringe. Şehrin son büyük sanat etkinliği olan 16. İstanbul Bienali’nin teması olan iklim krizinin Fringe performanslarına yansıyıp yansımayacağı merak konusu. Kadın cinayetleri konusunda karnesi Avrupa ülkelerinin hayli gerisinde kalan Türkiye’nin politik işlerde özellikle bu konuda eleştirilmesi bekleniyor ve biliniyor ancak Türkiyeli performans sanatçılarının neler yapacağı merak konusu.

 

 

Bu yıl Türkiye’de ilk defa düzenlenen ancak devamlılığı arzulanan festival programında İtalya, Macaristan, Yunanistan, Belçika, Tayvan, Fransa, Polonya, ABD, İsviçre, Hong Kong ve İran’dan ekipler yer alıyor. Festival mekanı olarak Akbank Sanat, Anahit Sahne, Beykoz Kundura, Boa Sahne, Caddebostan Kültür Merkezi, Craft Tiyatro, DasDas, Feriye, Iparho, Kumbaracı 50, Mecra, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Bomonti Kampüsü, Moda Sahnesi, NoAct Sahne, Sakıp Sabancı Müzesi ve Tuhafier’in sahne alanları kullanılıyor. Programda tiyatro, dans ve performans gösterilerinin yanı sıra yerli ve yabancı ekiplerin vereceği workshop’lar ve partiler de bulunuyor. Fringe İstanbul’un web sitesinden detaylı bilgi ve biletlere ulaşabilirsiniz.

 

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.